Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 października. Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
20/09/2021 - 14:35

GDDKiA tłumaczy się z opóźnień przy budowie obwodnicy Piwnicznej-Zdroju

Nie liczcie na to, że opóźnienie w uzyskaniu decyzji środowiskowej oznacza odstąpienie od inwestycji – takimi słowami możemy dziś rozwiać wszystkie wątpliwości Piwniczan, niechętnych budowie obwodnicy Piwnicznej-Zdroju. Mamy dziś szczegółowe informacje w tej sprawie bezpośrednio od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Gdy w zeszłym tygodniu burmistrz Piwnicznej-Zdroju poinformował na łamach portalu Sądeczanin.info, że aż o kilka miesięcy opóźni się wydanie wspomnianej wyżej decyzji środowiskowej, część piwniczan i mieszkańców Doliny Popradu zaczęła liczyć na to, że GDDKiA w ogóle wycofa się z przedsięwzięcia. Tym bardziej, że Dariusz Chorużyk podkreślił, że dyrekcja w żaden sposób nie wytłumaczyła samorządowi powodu przesunięć.

Ci miejscowi, dla których budowa obwodnicy oznacza wpuszczenie tranzytu tirów na most graniczny ze Słowacją a tym samym - jak twierdzą - degradację uzdrowiska, ciągle mają nadzieję, że uda im się to przedsięwzięcie zablokować a opóźnienia w opracowywaniu projektu tylko im w tym pomagają. Jak jest w rzeczywistości? 

Iwona Mikrut z  Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie przedstawia nam chronologię wydarzeń nie zostawiając miejsca na wątpliwości. - 16 kwietnia 2021 roku wykonawca (projektu dop. red.) uzyskał decyzję zatwierdzającą projekt robót geologicznych. 17 maja w Okręgowym Urzędzie Górniczym został złożony plan ruchu, a decyzja w tym zakresie została uzyskana 2 września. - W pierwszej kolejności zostało wykonane rozpoznanie geologiczne poza obszarem górniczym, a obecnie trwają wiercenia na obszarze górniczym. Złożenie wniosku o uzyskanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych (DŚU) planowane jest w lutym 2022 roku.

Zobacz też: Osuwisko zabiera drogę DW 971. Jak drogowcy radzą sobie z zagrożeniem?

- Termin planowanego złożenia wniosku o wydanie DŚU pierwotnie był planowany na sierpień 2021 roku. Jednak dla wykonania wierceń geologicznych w przypadku wariantów I i II, które swym przebiegiem przechodzą przez teren Obszaru Górniczego Piwniczanka, konieczne było uzyskanie zatwierdzenia tzw. „Planu ruchu zakładu górniczego”. Plan taki opracowuje się w przypadku wykonywania badań geologicznych w obrębie obszarów górniczych.

Uzgodnienie to uzyskaliśmy bardzo późno, bo dopiero 2 września 2021 roku. Niezwłocznie po uzyskaniu zgody wykonawca projektu przystąpił do wierceń. Zakończenie wierceń planowane jest w połowie października 2021 roku. W efekcie konieczności uzyskiwania zgody na wiercenia przesunął się termin złożenia wniosku o DŚU - tak z kolei przedstawicielka GDDKiA tłumaczy opóźnienia przy przygotowaniu dokumentacji. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: archiwum sadeczanin.info i GDDKiA)Dziękujemy za przesłanie błędu