Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
07/02/2023 - 12:30

Gmina Łącko dostała pieniądze od rządu. Będę remontować dwie drogi

Polski rząd znowu sypnął pieniędzmi na remonty dróg dla sądeckich samorządów. Poszczęściło się też gminie Łącko, bo samorząd dostał prawie 1,5 miliona złotych na remont dwóch dróg. Których?

Na pierwsze zadanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg gmina Łącko dostała ponad 800 tysięcy złotych. Na remont mogą szykować się mieszkańcy Jazowska. Drogowcy zajmą się drogą gminną, która biegnie od kościoła w górę.

Na wyremontowanie około 700 metrów drogi łącki samorząd dostał 854 289 złotych, a to dopiero 60 procent kosztów tej inwestycji. W Jazowsku wciąż trwa jeszcze remont drogi za pieniądze z pierwszego naboru „Polskiego Ładu”.

Jeszcze w tamtym roku na odcinku drogi za Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Jazowsku wylano nową nawierzchnię. Drogowcy zaczęli już prace przy chodniku, ale zima wstrzymała roboty. Ta droga łączy się na górze – na Wierchach Jazowskich – z drogą gminną, która będzie remontowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Czytaj również: Dali Małopolsce 190 milionów na drogi. Sączowi skapnęło z tego na remont jednej ulicy

Ale nie tylko w Jazowsku dużo dzieje się pod względem inwestycji drogowych, bo druga część dofinansowania dla gminy Łącko zostanie przeznaczona na remont w Maszkowicach. Chodzi o drogę w centrum wsi wzdłuż potoku Leszcz od drogi wojewódzkiej.

Równoległy odcinek – biegnący po drugiej stronie potoku – został wyremontowany zaledwie kilka lat temu. Teraz pora na drugą drogę gminną – „Pod Górę” – którą można dojechać na Górę Zyndrama. Mieszkańcy Maszkowic mogą liczyć, że na drodze zostanie wymieniona nawierzchnia, zamontowane zostaną barierki poprawiające bezpieczeństwo, a tam, gdzie się da, pojawią się mijanki.

Ta droga – podobnie jak inne drogi w centrum Maszkowic – jest jednak dość kłopotliwa. Nie da się jej np. poszerzyć, bo z jednej strony jest potok, a z drugiej domy. Jak mówi wójt gminy Łącko, Jan Dziedzina, wąskie drogi w centrum i urbanistyczne zaszłości to główny problem Maszkowic.

Równocześnie samorządowiec bardzo cieszy się z przyznanych gminie Łącko środków od rządu, bo dzięki temu samorząd może realizować remonty kluczowe dla mieszkańców. Jan Dziedzina w rozmowie z „Sądeczaninem” zauważa też, że mieszkańcy wciąż oceniają aktywność samorządów właśnie przez pryzmat dróg. ([email protected], fot. SKS)Dziękujemy za przesłanie błędu