Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 sierpnia. Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
05/03/2018 - 19:00

Gorlice uczciły pamięć Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę 4 marca w Gorlicach uczczono Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczęto biegiem Tropem Wilczych startującym w rynku, następnie w Bazylice odprawiona została msza, natomiast w Gorlickim Centrum Kultury odbyły się uroczyste obchody święta.

- Na gorlickim Rynku rozpoczął się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Biegacze mogli sprawdzić swoje siły na trzech dystansach (800 m, 1963 m oraz 10 km). Najmłodszy uczestnik Jakub Wojtarowicz miał 7 lat i wygrał dystans na 800 m, po czym zawrócił i przebiegł 1963 m! Najstarszym uczestnikiem był 76-letni Leopold Jamro, maratończyk, który jest już stałym bywalcem biegów w Gorlicach. Najokazalszą grupą był 28-osobowy ZS Strzelec OSW Pododdział Gorlice - dowiedzieliśmy się od organizatorów.

Dla upamiętnienia ostatniego członka ruchu oporu Józefa Franczaka, który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dniu 21 października 1963 roku, ustanowiono dystans na 1963 metrów. Na tegorocznym starcie pojawiło się 118 osób, a bieg zorganizowano z inicjatywy poseł Elżbiety Zielińskiej i przy organizacji Urzędu Miejskiego w Gorlicach.

- W Bazylice Mniejszej odprawiono Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, Żołnierzy Niezłomnych i Wszystkich Poległych w obronie Ojczyzny. Dalsze uroczystości odbyły się w Gorlickim Centrum Kultury. Wydarzenie rozpoczęło się uroczystym przywitaniem gości oraz występem chóru „Belfersingers”, a następnie wręczono pamiątkowe dyplomy i nagrody laureatom IV Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej - dodają organizatorzy.

Historyczną prelekcję wygłosił przedstawiciel IPN Biura Edukacji Narodowej Oddziału w Krakowie, którym był Łukasz Płatek. Później, już na zakończenie Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza zagrała okolicznościowy koncert.

- Organizatorem wydarzenia była poseł Barbara Bartuś, a współorganizatorami Gorlickie Centrum Kultury, IPN, Państwowa Szkoła Muzyczna w Gorlicach oraz chór Belfersingers - podsumowują inicjatorzy.

MŚ ([email protected]). Fot. UM GorliceDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)