Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
03/11/2020 - 20:40

Gródek nad Dunajcem: pełne poparcie rady gminy dla petycji wędkarzy

Podczas XXIX sesji rady gminy Gródka nad Dunajcem zapadły kluczowe decyzje, między innymi w sprawie petycji wędkarzy, którzy wielokrotnie apelowali o zachowanie dotychczasowego stanu prawnego Małpiej Wyspy. Swoje racje argumentowali ochroną żyjących tam gatunków oraz spokojem turystów i okolicznych mieszkańców. W ten sposób przekonali radnych. Status Grodziska pozostaje bez zmian.

Władze Gródka nad Dunajcem wielokrotnie próbowały porozumieć się w kwestii zagospodarowania terenu Małpiej Wyspy. Za każdym razem propozycje były negatywnie opiniowane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Tym razem głos w sprawie zabrali wędkarze, którzy zwrócili się do wójta i rady gminy z prośbą o niepodejmowanie żadnych działań mających na celu zmianę stanu prawnego rezerwatu ptactwa utworzonego na wyspie Grodzisko na Jeziorze Rożnowskim.

Czytaj też: Gródek nad Dunajcem: wędkarze walczą o Małpią Wyspę

Pismo wpłynęło do gminy pod koniec sierpnia br. Petycję poparło aż 300 osób. Sprawa została poddana pod dyskusję radnych podczas ostatniej sesji. Projektem uchwały zajmowała się komisja skarg, wniosków i petycji. Radni zawnioskowali do wójta o przychylenie się do prośby o utrzymanie stanu prawnego Małpiej Wyspy, jak również jej otoczenia na obecnych warunkach. Jest to korzystne dla nas wszystkich oraz żyjących tam ptaków i zwierząt.

Ewentualne zmiany przyczyniłyby się do wyginięcia żyjących w okolicy gatunków, a dopuszczenie do pływania łodziami motorowymi, skuterami i innymi poruszającymi się przy użyciu silników motorówkami spowodowałoby duże zagrożenie na wodzie oraz poważnie mogłoby zakłócić ciszę i spokój dla wypoczywających tam turystów, mieszkańców i wędkarzy, nie tylko w tej części Gródka, ale również w innych, przybrzeżnych miejscowościach.

Zobacz także: Gródek nad Dunajcem: trwa sesja online. Jakie będą losy Małpiej Wyspy?

W związku z tym przewodniczący zaproponował uwzględnienie petycji, wobec której nie wpłynęły żadne uwagi ani zastrzeżenia. Projekt został przyjęty. Za uchwałą opowiedziało się 12 radnych. (k.kos@sadeczanin.info, fot. Google Maps)Dziękujemy za przesłanie błędu