Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
27/10/2020 - 11:45

Gródek nad Dunajcem: wędkarze walczą o Małpią Wyspę. Petycję podpisało 300 osób

Już jutro w Gródku nad Dunajcem odbędzie się sesja, podczas której radni ustosunkują się do przedstawionej przez okolicznych wędkarzy petycji. W piśmie skierowanym do władz gminy zwrócili oni uwagę na problem zagospodarowania Małpiej Wyspy.

Władze Gródka nad Dunajcem wielokrotnie próbowały porozumieć się w kwestii zagospodarowania terenu Małpiej Wyspy i uczynienia z niej prawdziwej atrakcji turystycznej. Za każdym razem propozycje były negatywnie opiniowane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

Tym razem głos w sprawie zabrali wędkarze, którzy zwrócili się do wójta i rady gminy z prośbą o niepodejmowanie żadnych działań mających na celu zmianę stanu prawnego rezerwatu ptactwa utworzonego na wyspie Grodzisko, znanej mieszkańcom Sądecczyzny jako Małpia Wyspa na Jeziorze Rożnowskim. Pismo wpłynęło do gminy pod koniec sierpnia br.

Czytaj też: Bartkowa-Posadowa: zamykają most. Mieszkańcy mogą spodziewać się utrudnień

- Od lat przyjeżdżamy do Gródka nad Dunajcem aby w spokoju wędkować i odpoczywać – piszą wędkarze. – Jesteśmy zadowoleni z obecnej sytuacji – z utworzenia rezerwatu ptactwa i strefy wolnej od łodzi motorowych i skuterów. Pamiętamy jednak czasy jak było przedtem, kiedy musieliśmy stąd uciekać aby powędkować w spokoju. Dlatego zwracamy się z prośbą aby nie zmieniać obecnego stanu prawnego Małpiej Wyspy, co mogłoby spowodować utratę spokoju dla ptactwa, a także spokoju wędkarzy.

Petycję poparło aż 300 osób. Sprawa ma być przedmiotem dyskusji radnych podczas jutrzejszej sesji. Czy wędkarzom uda się przekonać radnych aby utrzymali rezerwat na Małpiej Wyspie? Do sprawy wrócimy. (k.kos@sadeczanin.info, fot. Daniel Szlag)Dziękujemy za przesłanie błędu