Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 sierpnia. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
11/11/2019 - 20:10

Grybowianie świętują 101 rocznicę odzyskania niepodległości.

Uczczono pamięć wszystkich, którzy walcząc o wolność Ojczyzny, przyczynili się do odzyskania przez nasz kraj niepodległości!

Po uroczystej Mszy Świętej, która odbyła się w Bazylice Mniejszej w Grybowie, poczty sztandarowe, oraz mieszkańcy miasta Grybów i okolicznych miejscowości, udali się pod pomnik upamiętniający bohaterów wojennych wywodzących się z ziemi grybowskiej.

W momencie, gdy uczestnicy pochodu uroczyście odśpiewali Hymn, na maszt została wciągnięta polska flaga. Pod pomnikiem poszczególne delegacje złożyły kwiaty, a aktorzy odczytali patriotyczne wiersze laureatki nagrody Nobla- Wisławy Szymborskiej.

„Moment, kiedy Polska w 1918 roku odzyskała niepodległość, był zwieńczeniem walki kilku pokoleń, a zarazem wielkim dziełem odbudowy Rzeczypospolitej(...). Dzisiaj wspominamy również tych, którzy przysłużyli się w dziele odzyskania niepodległości. Są wśród nich oczywiście postaci powszechnie znane: Józef Piłsudski, Roman Dmowski czy też Ignacy Jan Paderewski. Ale są też wśród nich setki tysięcy Polaków, naszych przodków, naszych rodaków, którzy w tym czasie stanęli twardo za odradzającą się Ojczyzną. My wszyscy, żyjący w dzisiejszych czasach, o tym nie możemy zapomnieć”- tymi słowami burmistrz miasta Grybów, Paweł Fyda podkreślił jak ważna jest pamięć nie tylko o znanych postaciach historycznych, ale również o lokalnych bohaterach, którzy poświęcając własne życie walczyli o to, aby Polska była krajem wolnym i bezpiecznym.

Na uroczystość 101 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przybył również poseł Arkadiusz Mularczyk, który w swoim przemówieniu podkreślił jak ważna jest znajomość historii, a także wyciąganie z niej wniosków. Mówił, że niezwykle istotne jest to, aby budować sprawne, silne i mądre państwo potrafiące zarządzać zasobami ludzkimi, ekonomią i gospodarką. Również istotne jest wzmacnianie sił zbrojnych w kraju. „Polska musi być silna i mocna wewnętrznie, bo tylko to nam może dać w przyszłości niepodległość”- mówił poseł Arkadiusz Mularczyk.

Grzegorz Szczecina, asystent senatora Wiktora Durlaka, a także strażnik pamięci bohaterów wywodzących się z ziemi grybowskiej podkreślił jak ważny jest szacunek do historii, bowiem według  marszałka Józefa Piłsudskiego „ naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Nasi rodacy,stąpający niegdyś po grybowskich ulicach, walczyli i ginęli za Polskę, to właśnie ich ofiara pisała historię naszego kraju.

„Swoją krwią przelaną, dołączyli do grona męczenników narodu, którzy na przestrzeni dziejów, kształtowali i kształtują naszą tożsamość”- zaznaczył Grzegorz Szczecina.  (I.N)

Grybowianie świętują 101 rocznicę odzyskania niepodległości
Mieszkańcy Grybowa i okolic uczestniczyli w uroczystym pochodzie pod pomnik upamiętniający bohaterów ziemi grybowskiej.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)