Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
16/12/2020 - 19:05

Harmonogram spłat miejskich kredytów. Radny Maciej Rogóż chce wyjaśnień

W wieloletnią prognozę finansową Nowego Sącza wpisane są zaciągnięte już długoterminowe kredyty, a także te, które są planowane oraz jedna pożyczka. Harmonogram ich spłat zaniepokoił radnego Macieja Rogóża z klubu PiS Wybieram Nowy Sącz. O swoich wątpliwościach radny mówił podczas zwołanej przez siebie konferencji prasowej.

W wieloletniej prognozie finansowej, nad którą już 29 grudnia podczas sesji budżetowej pochylą się sądeccy radni, zostało ujętych kilka kredytów, również tych, które miasto zamierza zaciągnąć w najbliższych latach. W tym dokumencie jest też informacja o pożyczce, którą miasto zamierza zaciągnąć w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do tych kwestii finansowych i harmonogramu spłat nawiązał w głównej mierze radny Rogóż.

Czytaj także: Zdaniem radnego: Maciej Rogóż niepokoi się o długoterminowe kredyty

- Co tutaj mnie martwi i dziwi? – mówił na konferencji radny z klubu PiS Wybieram Nowy Sącz – Raty kredytów, które trzeba będzie spłacać. Nie są one równomiernie rozdysponowane. Prawdopodobnie następna Rada Miasta, a także być może następny włodarz miasta będzie musiał zmagać się z kredytami, które zaciąga obecny prezydent. Według mnie nie jest to do końca sprawiedliwe. Trzeba brać odpowiedzialność za to, co się aktualnie robi.

Zwrócił on też uwagę, na to, że przy takim harmonogramie spłat kredytów największe raty kredytowe będą obciążeniem budżetu dopiero za kilka lat. Może to, jak uważa radny, doprowadzić do zmniejszenia możliwości inwestycyjnych, ale też doprowadzić do zapaści finansowej miasta. W tej sprawie złożył do prezydenta Ludomira Handzla interpelację.

Warto wspomnieć, że według Wieloletniej Prognozy Finanoswej zadłużenie Nowego Sącza z tytułu zaciągniętych kredytów oraz emisji obligacji na dzień 1 stycznia 2021 roku wyniesie ponad 103 mln złotych, w tym z tytułu zaciągniętych kredytów długoterminowych (49,6 mln zł) i z tytułu emisji obligacji (ponad 54 mln zł).

[email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu