Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
08/10/2021 - 14:10

Hej, Małopolsko! PWSZ w Nowym Sączu ma 3,5 tysiąca studentów i 24 lata tradycji

Ponad 1,7 tysiąca kandydatów ubiegało się w tym roku o miejsce na studiach w nowosądeckiej PWSZ. Udało się to tylko 1200 z nich. Dziś najlepsi uroczyście zainaugurowali nowy rok akademicki na osiemnastu kierunkach pierwszego i ośmiu kierunkach drugiego stopnia oferowanych przez uczelnię. Doceniają to wszyscy. Czy docenia to również samorząd województwa?


- Ze względu na pandemiczne ograniczenia część osób w naszej dzisiejszej uroczystości bierze udział online - przypomniał dr hab. inż. Mariusz Cygnar, rektor PWSZ w Nowym Sączu, witając ich równie serdecznie jak obecnych w auli im. prof. Andrzeja Bałandy naukowców, przedstawicieli studentów, samorządu i wielu sądeckich i małopolskich instytucji. Niestety, nie widzieliśmy wśród nich marszałka województwa małopolskiego, Witolda Kozłowskiego, choć uczestniczył przecież w niedawnej inauguracji roku w WSB NLU, zasłużenie nagradzając przedstawicieli jej środowiska naukowego. Panie marszałku, dlaczego w podobny sposób nie docenił pan również osiągnięć PWSZ?

A te, słuchając wystąpienia rektora PWSZ, robią duże wrażenie. Nowosądecka uczelnia zyskała status akademii nauk stosowanych, co jednoznacznie potwierdza jej wartość nie tylko w porównaniu z pozostałymi uczelniami zawodowymi. Pomimo pandemii, dzięki zaangażowaniu nauczycieli akademickich, udało się jej utrzymać wysoki poziom procesu kształcenia. PWSZ wciąż rozbudowuje swą ofertę, otwierając ostatnio dwa nowe kierunki drugiego stopnia - projektowanie zorientowane na użytkownika nowych mediów w Instytucie Pedagogicznym i lingwistykę praktyczną w Instytucie Języków Obcych.

To sprawia, że PWSZ proponuje już naukę na osiemnastu kierunkach pierwszego i ośmiu kierunkach drugiego stopnia oraz dwóch kierunkach jednolitych, pięcioletnich studiów magisterskich. Do tego dochodzi szeroka oferta studiów podyplomowych i wielu kursów dla różnych grup zawodowych. Jak dynamicznie rozwija się uczelnia, najlepiej świadczy fakt, że czternaście z nowych kierunków zostało utworzonych przez ostatnie sześć lat.

Nic dziwnego, że mając taki wybór, coraz więcej kandydatów na studia decyduje się na PWSZ. W tym roku, o przyjęcie na studia, ubiegało się ok. 1700 osób, a dostało się 1200 z nich. Na wszystkich latach rozpoczęło naukę w tym semestrze 3,5 tysiąca studentów.

Decyzje o studiach w Nowym Sączu ułatwia również nowoczesna baza dydaktyczna. Imponuje tempo inwestycji - prawdopodobnie już w semestrze letnim studenci Instytutu Ekonomii PWSZ przeniosą się do wnętrz w nowej siedzibie instytutu, której budowa jest na ukończeniu przy Al. Wolności, tuż za ścianą auli, w której uczelnia rozpoczynała dziś uroczyście 24. rok akademicki. Rozbudowywany jest również Dom Studenta, który z końcem tego roku wzbogaci się o dodatkowe 35 miejsc. Niebawem rozpocznie się również przetarg na rozbudowę Instytutu Pedagogicznego, a w następnej kolejności - Instytutu Technicznego.

PWSZ to jeden z większych sądeckich pracodawców. Obecnie zatrudnia 440 osób, z czego nauczyciele akademiccy stanowią aż 68 procent. Dla większości z nich PWSZ stanowi podstawowe miejsce pracy. A to najlepsza droga do tego, by Nowy Sącz rzeczywiście, z roku na rok, w coraz większym stopniu stawał się miastem akademickim. Tym bardziej, że kadra uczelni zyskuje kolejne stopnie i tytuły naukowe. W ubiegłym roku, dzięki PWSZ, Nowy Sącz ma jednego nowego profesora, jednego doktora habilitowanego i pięciu doktorów.

Te osiągnięcia są dostrzegane; jeśli nie w Małopolsce, to w kraju i za granicą. PWSZ zyskała tytuł uczelni liderów, otrzymała w Berlinie nagrodę "Made in Poland", a kilka dni temu "Grand Prix 2021" na Polskim Kongresie Przedsiębiorczości.

- Szanowni Państwo - zwracał się do studentów pierwszego roku rektor PWSZ. - Studia to bardzo ważny etap w waszym życiu. Dokonaliście bardzo dobrego wyboru, bo PWSZ, jako wasza uczelnia ma jasno określone wymagania, wyrażone  efektach kształcenia, które zapewni wam nie tylko zdobycie wiedzy ale także nabycie kompetencji zawodowych i umiejętności praktycznych w naszych pracowniach, laboratoriach, jak i w ramach praktyk, organizowanych w różnorodnych zakładach pracy. 

Cieszy mnie, że spośród tylu innych uczelni wybraliście właśnie nas. Przed wami niełatwa, ale ciekawa droga - dodawał prof. Mariusz Cygnar. - To droga połączona z wysiłkiem intelektualnym i chęcią poznawania otaczającego was świata, jak i kształtowania samego siebie, kształtowania własnej osobowości. Życzę, by pozwoliły wam na osiągnięcie waszych celów i realizację planów, uprawianie zawodu, który da satysfakcję i nadzieję na osiągnięcie pełnego sukcesu w życiu zawodowym. ([email protected]) Wideo: Daniel SzlagDziękujemy za przesłanie błędu