Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
27/01/2018 - 17:00

I znowu strach wyjść z domu w Nowym Sączu

Kotlina Sądecka znowu dusi się od brudnej, smogowej mgły. Sytuacja jest tak dramatyczna, że Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wprowadził drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza i ostrzega przed ryzykiem przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężenia pyłu PM10 oraz PM2,5. Zwiększone też będzie stężenie benzo(a)pirenu.

Choć pogoda może wydawać się ładna, to z domu lepiej nie wychodzić. Smog znowu jest w natarciu. W ostatnich dniach nie było ani deszczu, ani śniegu, ani wiatru.  Nad  Kotliną Sądecką snuje się brudna, szara dusząca mgła.  Nie ma czym oddychać. Jest tak źle, że Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wprowadził drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.

 Przewidywany poziom zanieczyszczenia to 150 µg/m3. Zalecane są więc liczne działania ochronne.Należy przede wszystkim ograniczyć długotrwałe przebywanie na otwartej przestrzeni, a zwłaszcza duży wysiłek fizyczny podejmowany na zewnątrz oraz unikać wietrzenia pomieszczeń, kiedy poziom zanieczyszczenia jest wysoki -czytamy w zawierającym ostrzeżenie komunikacie.

Osobami szczególnie wrażliwymi na zanieczyszczenie powietrza są dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku. Smog jest też szczególnie groźny dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego, astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, a także osób z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego - czytamy w komunikacie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Czytaj też Chciał zrobić zdjęcie sądeckiego smoga, zobaczył w aparacie kosmitów?

Szkoły, przedszkola, żłobki czy oraz opiekuńcze powinny ograniczyć przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni. Jest też apel do tych, którzy palą węglem lub drewnem o tymczasowe stosowanie innego dostępnego źródła ciepła, np. elektrycznego lub gazowego, a jeżeli nie jest to możliwe zastosowanie lepszego jakościowo paliwa (węgla o zawartości popiołu poniżej 15 procent oraz kaloryczności co najmniej 21 MJ/kg lub drewna o wilgotności poniżej 15 procent).

Czytaj też Walka samorządów ze smogiem to ściema? Program Ochrony Powietrza pod lupą ekologów

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego apeluje także o zaprzestanie palenia w kominkach, jeśli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania. Sugeruje też podróżowanie komunikacją zbiorową lub korzystanie z wspólnych dojazdów zamiast indywidualnych podróży samochodem. Na krótkich odcinkach wskazane jest przemieszczanie się pieszo lub rowerem.

[email protected] fot. archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu