Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
29/10/2019 - 10:15

Ich dom płonął jak pochodnia. To był dramatyczny wyścig z czasem [ZDJĘCIA]

Piękny drewniany dom w kaszubskim stylu, z dachem krytym gontem palił się jak pochodnia. Kiedy przyjechali strażacy domownicy próbowali ratować dobytek. Płomienie trawiły dach, garaż i drewutnię. Dopiero teraz wiadomo, jak dramatyczny był pożar w Świniarsku w poniedziałkowy wieczór. Ogień gasiło ponad siedemdziesięciu strażaków.

- Kiedy przyjechaliśmy na miejsce dwadzieścia minut przed dwudziestą,  ogniem objęty był garaż, drewutnia wraz z zawartością oraz poddasze budynku –  relacjonuje oficer  dyżurny sądeckiej komendy straży pożarnej.  

czytaj też Pożar domu w Świniarsku. Ogień po kilku godzinach został opanowany 

Domownicy próbowali wynosić z domu sprzęty, ale ogień coraz  bardziej się rozprzestrzeniał. To duży dom – wyjaśniają strażacy -  który składa się z części murowanej i drewnianej. Dodatkowo na strychu była zabudowa kartonowo-gipsowa, także elementy z masy bitumicznej. Taki skład utrudnia gaszenie pożaru.

Strażacy musieli odciąć prąd i  zakręcić zawór z gazem. Jednocześnie musieli też podawać trzy prądy wody, do garażu, drewutni oraz na dach. Woda, co dodatkowo utrudniało akcję, była czerpana  z hydrantów znajdujących  się  blisko pół kilometra od płonącego domu. Na miejscu była też cysterna z OSP Mystków.

Pożar był trudny do opanowania z powodu wielowarstwowej konstrukcji poszycia dachowego. Co sprawiało, że ogień szybko się rozprzestrzeniał. Przy użyciu  przenośnych drabin i drabiny mechanicznej trwała jednocześnie akcja rozbiórki dachu, przy jego równoczesnym gaszeniu.  

czytaj też Co za drań zafundował nocny koszmar trzem dziewczynom

Z garażu udało się wyprowadzić samochody, które częściowo zostały zniszczone. Udało się też uratować wyposażenie domu na parterze i piętrze budynku. Długo jeszcze trwało dogaszanie palącego się poddasza a potem rozbiórka dachu. Strażacy  sprawdzili też cały  budynek przy pomocy kamery termowizyjnej i  wypompowali wodę zgromadzoną w piwnicy.

W sumie  pożar w Świniarsku gasiło ponad siedemdziesięciu strażaków z osiemnastu zastępów.  Akcja trwała ponad dziewięć godzin. Na razie przyczyna pożaru jest nieustalona.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot PSP Nowy Sacz

Piękny drewniany dom w Świniarsku w kaszubskim stylu, z dachem krytym gontem palił się jak pochodnia. Kiedy przyjechali strażacy domownicy próbowali ratować dobytek
Pożar gasiło przez dziewięć godzin ponad siedemdziesięciu strażaków


Dziękujemy za przesłanie błędu