Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 kwietnia. Imieniny: Benedykta, Izodory, Wacławy
24/06/2019 - 15:00

Idzie nowa, niebezpieczna pogodowa plaga. Tego jeszcze nie było

Upał w poniedziałek odpuścił, ale to tylko cisza przed burzą. Żar znowu poleje się z nieba i to tak, że aż strach będzie wyjść z domu. W sensie dosłownym, bo przez kilka dni zostaniemy poddani bardzo wysokiemu promieniowaniu UV. I znowu płyną ostrzeżenia meteorologów.

Cudowna, wymarzona słoneczna pogoda na lato z przejrzystym powietrzem stanie się w ciągu najbliższych dni poważnym zagrożeniem z powodu wysokiego promieniowania UV, które może nam poważnie zaszkodzić. Długie przebywanie na słońcu przynieść może fatalne skutki.

Co nam grozi? Oparzenia słoneczne, zaćma... Taka pogoda może się przyczynić do przyspieszonego powstania raka skóry.

Jak informuje na Facebooku Grzegorz Zawiślak z Polish Storm Chaser, przejściowy napływ bardzo upalnej masy powietrza jest związany z układem "omega". W środę na terenie Polski słupki rtęci mogą skoczyć do 35 stopni Celsjusza.

Przed wysokim promieniowaniem ultrafioletowym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

- W najbliższych dniach cała Polska będzie obszarem, gdzie indeks UV osiągnie poziom 7, czyli wysoki i oraz 8, opisywany jako bardzo wysoki. To oznacza, że u osób przebywających na słońcu dłużej niż 30 minut może wystąpić bardzo szybkie opalenie, a nawet oparzenie skóry. Maksimum promieniowania UV pojawi się w godzinach od 12 do 14 - czytamy w komunikacie.

Jak się chronić? Trzeba nosić okulary przeciwsłoneczne, używać kremów z filtrem SPF 15 lub wyższym, ochraniać ciało jasnymi ubraniami oraz nakryciami głowy oraz ograniczyć czas przebywania na słońcu od dwóch do trzech godzin.

[email protected] fot. pixabyDziękujemy za przesłanie błędu