Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
06/07/2021 - 12:15

Ile kopciuchów zniknęło z Kamionki Wielkiej w 2020 roku? Zobacz dane z raportu

W ilu gospodarstwach domowych mieszkańcy wymienili w zeszłym roku piece, a tym samym ile zlikwidowano w Kamionce Wielkiej kopciuchów, największych trucicieli na Sądecczyźnie? Zaglądamy do raportu i stanie gminy i danych za 2020 rok.

Ile kopciuchów zniknęło z Kamionki Wielkiej w 2020 roku? Zobacz dane z raportu

To, że na mocy uchwały antysmogowej podjętej przez radnych wojewódzkich już niebawem kopciuchy, czyli stare, nieekologiczne piece na węgiel muszą zniknąć, wszyscy wiemy. O tym, że gminy z terenu Sądecczyzny dwoją się i troją w pozyskiwaniu środków na dotacje dla mieszkańców właśnie na wymianę palenisk też informujemy na bieżąco. Ale jaki jest ostatecznie rezultat tych działań?

W styczniu 2017, gdy za sprawą sprzętu użyczonego przez Alarm Smogowy monitorowano stan zamieszczenia powietrza w poszczególnych sołectwach Kamionki Wielkiej okazało się, że w takiej Jamnicy powietrze było dosłownie zabójcze – wszelkie normy pyłów były przekroczone czternastokrotnie!

Władze gminy mocno wzięły sobie to do serca i co roku mieszkańcy mają możliwość ubiegania się o dotacje na wymianę pieców. W tym roku po raz kolejny - zgodnie z przyjętym przez radę regulaminem - wysokość dotacji uzależniona jest o rodzaju kotła, który chce zakupić wnioskodawca. I tak w przypadku kotła gazowego wynosi ona 3 500 zł brutto do zakupu i montażu urządzenia grzewczego wraz z niezbędną armaturą i osprzętem. W przypadku kotła na pellet drzewny – do 3 500 zł brutto, w przypadku kotła zagazowującego drewno – 4 000 zł brutto.

Czy te kwoty przemawiają do mieszkańców? Odpowiedzią mogą być częściowo dane z 2020 roku. I tak w raporcie o stanie gminy Kamionka Wielka czytamy: - W roku 2020 koszty wymiany kotłowni w budynkach biorących udział w programie dotacji celowych z budżetu gminy sięgnęły kwoty 319 222,86 zł. Gmina wsparła inwestorów kwotą 98 500 zł. Pozwoliło to na zainstalowanie: 3 kotłowni na pellet drzewny, 1 kotłowni zgazowującej drewno kawałkowe, 24 kotłowni gazowych kondensacyjnych.

Kolejna bardzo istotna informacja z podsumowania. - W 28 budynkach biorących udział w projekcie emisja pyłów PM10, PM2,5 została zredukowana o ponad 99% natomiast emisja dwutlenku węgla uległa zmniejszeniu o ponad 84%.

Oczywiście część mieszkańców wymieniało piece bez dotacji, wykładając pieniądze w 100 procentach z własnej kieszeni. Ale pieniądze to nie wszystko. Bardzo często decyzję o wymianie pieców zależą od tego, czy mieszkańcy mają dostęp do sieci gazowej. O tym też wspominają autorzy raportu. - W 2020 roku sieć gazowa na terenie Gminy uległa zwiększeniu o 2,963 km (obecna długość całkowita sieci gazowej wynosi 196,448 km).
Kto za to zapłacił? Właściciel sieci, czyli Polska Spółka Gazownictwa i sami mieszkańcy.

Przy rozmowie o kopciuach nie można nie wspomnieć o działaniach proekologicznych innego rodzaju, czyli o kontrolach, co trafia do pieców ze szczególnym uwzględnieniem śmieci. - Przeprowadzono 34 kontrole w roku sprawozdawczym, Wójt Gminy upoważnił dwoje pracowników, którzy na podstawie zgłoszeń wykonują kontrole kotłowni w terenie. Jeden z pracowników realizuje swoje działania w ramach projektu LIFE w którym Gmina uczestniczy – czytamy w raporcie.

Czy te dane można uznać za optymistyczne dla jakości powietrza w Kamionce Wielkiej? (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu