Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 kwietnia. Imieniny: Benedykta, Izodory, Wacławy
26/01/2018 - 14:05

Ile mieszkańcy gminy zapłacą za miejskie ambicje Chełmca przed Trybunałem Konstytucyjnym?

Dziś, 26 stycznia radni Chełmca zadecydowali, by sprawą terminu nadania Chełmcowi statutu miasta zajął się Trybunał Konstytucyjny. Ile za miejskie ambicje Chełmca zapłacą mieszkańcy gminy?

Zobacz też: Chełmiec będzie walczył o prawa miejskie w Trybunale Konstytucyjnym?

Decyzja, czy radni w ogóle będą zajmować się projektem uchwały w tej sprawie ważył się do ostatniej chwili. Bowiem tuż po rozpoczęciu obrad radny Stanisław Furtak wystąpił z wnioskiem o zdjęcie tego punktu z porządku obrad.

Zobacz też: "Płatni zdrajcy” i „pachołki ratusza”? Bernard Stawiarski głośno milczy o swej skandalicznej wypowiedzi

Dlaczego? Wątpliwości radnego budziło uzasadnienie wniosku. – Jestem po prawie administracyjnym i choć od lat w zawodzie nie praktykuje, to temat jest mi bliski, ale pewnych zapisów w tym uzasadnieniu nawet ja nie rozumiem i myślę, że 80 procent z nas nie wie, co tak naprawdę w tym uzasadnieniu jest napisane – argumentował radny.

Okazuje się, że większość radnych wątpliwości radnego nie podzieliło i 10 radnych zagłosowało przeciw wnioskowi Furtaka a tylko siedmiu: za. Tym samym propozycja Furtaka została odrzucona.

Gdy doszło do ostatecznego głosowania radni pytali nie o uzasadnienie wniosku do TK tylko o to, jakie będą koszty obsługi prawnej całego procesu.

Zobacz też: Chełmiec nie będzie miastem póki minister spraw wewnętrznych nie sprawdzi rzetelności konsultacji społecznych

Okazuje się, że za proces przed Trybunałem Konstytucyjnym samorząd Chełmca, a w ślad za tym mieszkańcy gminy nie zapłacą ani złotówki. Koszt podobnych postępowań zgodnie z obowiązującym prawem pokrywany jest w całości ze skarbu państwa.

Podobnie jest z usługami radcy prawnego – gminę przed Trybunałem reprezentować będzie radczyni obsługująca gminę na co dzień, która nie weźmie za  to dodatkowego wynagrodzenia.

Ostatecznie głosem 11 radnych Urząd Gminy dostał zielone światło na wyjaśnienie wszystkich wątpliwości związanych ze zmianą terminu przyznania Chełmcowi praw miejskich w najważniejszej instytucji sądowej w Polsce.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu