Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
25/10/2014 - 16:33

Inauguracja roku akademickiego WSB-NLU przy pustych krzesłach

Wyższa Szkoła Biznesu uroczyście rozpoczęła dwudziesty czwarty rok działalności. W obecności nowego rektora, prof. Czesława Bieńkowskiego, ślubowanie złożyła trójka reprezentantów I roku. Ilu studentów na niego przyjęto? Nie wiadomo, bo uczelnia zapewnia, że wciąż trwa rekrutacja.
 WSB-NLU, podobnie jak wiele uczelni niepublicznych w Polsce, od kilku lat przeżywa kryzys. Niż demograficzny i konkurencja publicznych uczelni niemal pogrążyły laureatkę prestiżowych wyróżnień sprzed lat. Dziś podczas uroczystej inauguracji w auli budynku C więcej było gości specjalnych niż studentów, a w zasadzie to dominowały puste miejsca. Wśród gospodarzy nie zabrakło m.in. dra Krzysztofa Pawłowskiego i kanclerza Roberta Gmaja.

Jadąc do Nowego Sącza, liczyłem sobie lata. To już dwudziesta czwarta inauguracja. Pierwsza, na stojąco, odbyła się na placu przed pałacem Stadnickich w Nawojowej. Było wówczas sześćdziesięciu czterech studentów – to był rok 1991. Policzyłem sobie również rektorów, których było dotychczas pięciu. Teraz przedstawiam państwu nowego rektora, profesora Czesława Bieńkowskiego – powiedział na otwarciu dr Krzysztof Pawłowski, założyciel WSB, a obecnie prezydent uczelni.

Szósty w historii rektor to polski naukowiec i działacz polonijny na Białorusi, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Naukowego na Białorusi i dyrektor Polskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Mińsku, a przed laty pracownik SGGW i Uniwersytetu Warszawskiego. Bieńkowski w latach 90. pełnił obowiązki prezesa obwodowego Związku Polaków na Białorusi w Mińsku oraz wiceprzewodniczącego ZPB. Działał również w Polskim Zjednoczeniu Demokratycznym, a w 1994 roku współzakładał Polskie Towarzystwo Naukowe na Białorusi, którego został przewodniczącym. Razem z historykiem Zygmuntem Boradynem miał największy udział w realizacji projektu powołania do życia w 1992 roku Polskiego Uniwersytetu Ludowego w Mińsku. W 2001 roku został dyrektorem założonej przez Towarzystwo Polskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Mińsku, która prowadziła studia w języku polskim w trybie stacjonarnym i zaocznym.

Zadaniem nowego rektora, jak wskazał Pawłowski, jest przede wszystkim znalezienie przewagi konkurencyjnej.
Nie możemy oglądać się w wstecz. Musimy dla uczelni znaleźć nowe sposoby wyróżnienia się od innych – dodał dr Pawłowski.

Po odśpiewaniu Gaudeamus Igitur wykład inauguracyjny pt. „Uczelnia jako kuźnia kapitału ludzkiego” wygłosił dr Leszek Woszczek, rektor Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Marketingu w Chrzanowie.

(JB)
Fot. JB






Dziękujemy za przesłanie błędu