Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
31/10/2020 - 11:45

Jak będzie wyglądać obwodnica Chełmca? Zrobią rondo przed urzędem gminy

Ruszyły uzgodnienia z władzami gminy Chełmiec w sprawie projektu obwodnicy Chełmca w ciągu DK 28. Zobaczcie projekt z rondem przed urzędem gminy.

Ów niespełna dwukilometrowy odcinek drogi będzie zwieńczeniem dwóch innych ważnych inwestycji drogowych a przy okazji kluczem do tego, by obie spełniały rzeczywiście swoją rolę, stały się w pełni funkcjonale. Chodzi oczywiście o obwodnicę zachodnią – inwestorem był powiat i obwodnicę północną Nowego Sącza – to dzieło miasta.

Przy okazji przypomnijmy, że temat budowy łącznika ciągnie się od 2016 roku. Już wtedy samorząd wykupił tereny pod realizację przedsięwzięcia.

Zobacz też: Aleje Piłsudskiego w Nowym Sączu rozkopane. Cieszycie się?

Przetarg na zaprojektowanie obwodnicy Chełmca w ciągu DK 28 rozstrzygnięto w zeszłym roku. Sześć z ośmiu ofert mieściło się w cenie założonej przez inwestora. Najtańsza z nich opiewała na 1,27 mln zł i została złożona przez firmę Autostrada II z Katowic Ostatecznie wybrano ofertę droższą firmy Promost Consulting, której wartość to 1,88 mln zł. GDDKiA podpisała umowę z firmą w październiku.

Wykonawca na stworzenie projektu dostał 20 miesięcy. Dziś możemy zaprezentować mieszkańcom gminy i Sądecczyzny pierwsze materiały projektowe, które właśnie są konsultowane z władzami samorządu.

Teraz kilka szczegółów technicznych. Szerokość jezdni – minimum 3,5 metra, szerokość poboczy – 1,5 m, nośność – 115 kN/oś (w uproszczeniu – droga będzie dostosowana do tranzytu tirów), dopuszczalna prędkość projektowa – 60 km/h, prędkość maksymalna – 70 km/h. Na skrzyżowaniu DK 28 z drogą powiatową, czyli ulicą Marcinowicką ma powstać rondo. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: GDDKiA, archiwum sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu