Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 kwietnia. Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny
09/12/2020 - 20:00

Jak budować nowoczesny patriotyzm - konferencja na Zoomie

Zapraszamy na Zoom 14 grudnia, konferencja trwa już od godziny 12. Moderatorem konferencji jest Zygmunt Berdychowski, prezes Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”, uczestnikami zaś wicepremier Jarosław Gowin, gen. dyw. dr Jarosław Gromadziński, wójtowie Leszek Skowron i Jan Dziedzina, dr Sławomir Wróblewski, prezes Tomasz Ćwikowski, dr Grzegorz Malinowski, Tomasz Różniak i Monika Fikiel-Szkarłat.

Jarosław Gowin w Nowym Sączu

 Jaki powinien być nowoczesny patriotyzm Polaków? To temat, jaki podejmie Jarosław Gowin, wicepremier i Minister Rozwoju, Pracy i Technologii. W dyskusji z Zygmuntem Berdychowskim będzie odpowiadał na nurtujące wielu Polaków pytania:

 • Czy w „Nowej Europie” jest miejsce na patriotyzm, a jeszcze patriotyzm takich małych państw, narodów jak Polska?
 • Dom Historii w Brukseli jako przykład europejskiego patriotyzmu.
 • Na ile w Europie bez granic potrzeba nam patriotyzmu?
 • Czy patriotyzm może być zastąpiony kapitałem społecznym?
 • Gdzie dziś na początku XXI w. wytyczyć granice pomiędzy patriotyzmem a nacjonalizmem?

Generał Jarosław Gromadziński

Od godz. 12:30 do 12:55 wystąpi gen. dyw. dr Jarosław Gromadziński, dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej. Opowie nam o roli Wojska Polskiego w promowaniu postaw patriotycznych, odpowiadając na pytania:

 • Wojsko, to realnie działające w kraju, w konspiracji czy na emigracji, zawsze było depozytariuszem naszych narodowych wartości. Czy dziś również tak jest?
 • Jakie wartości w czasach lewicowej rewolucji kulturowej są fundamentem budowy patriotyzmu w wojsku?
 • Historia 1. Pułku Strzelców Podhalańskich, ich determinacja i ofiara w drodze do wolnej Polski w naszej małej Ojczyźnie stanowią jeden z fundamentów odradzającej się po latach zaborów Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Czy ten przykład może być szerzej propagowany, lepiej wykorzystywany na co dzień w budowaniu postaw patriotycznych?

  Leszek Skowron, wójt gminy Korzenna

Na ile samorząd może być kuźnią patriotyzmu? To pytanie, do którego odniesie się od gdz.12:55 do 13:15 Leszek Skowron, wójt Gminy Korzenna. Zmierzy się też z odpowiedziami na takie pytania:

 • W badaniach CBOS prawie 90 proc. Polaków uważa, że przestrzeganie i poszanowanie prawa to fundament współczesnego patriotyzmu. Jak zatem traktować różnego rodzaju akcje samorządowców popierające nielegalne w czasach pandemii protesty uliczne?
 • W tych samych badaniach prawie 80 proc. naszych rodaków uważa za wyraz patriotyzmu dbałość  o religijne wychowanie dzieci w rodzinie. Czy samorządowcy mają w związku z tym przestrzeń do budowy państwa świeckiego?
 • Jak wójt Gminy Korzenna stara się budować fundamenty patriotyzmu lojalnego? Czy można jeszcze liczyć na szeroką, społeczną akceptację społeczności lokalnych dla wspólnej pracy (komitety, organizacje społeczne) i na ile praca na rzecz tych małych wspólnot buduje dziś prestiż i społeczna pozycję samorządów?
 • Czy powrót wojska na Sądecczyznę to będzie sposób na wzmocnienie naszego sądeckiego patriotyzmu?

  Link do rejestracji 

Jan Dziedzina, wójt Łącka

Od godz.13:15-13:35 o poszukiwaniu patriotycznych inspiracji Kultura-Tradycja opowie Jan Dziedzina, wójt Gminy Łącko. Dowiemy się między innymi o:

 • Łącku – stolicy dumnych górali łąckich. Czy chcą oni dziś być patriotami?
 • Macie zespoły folklorystyczne, orkiestry, zespoły sportowe i ogrom oddolnych inicjatyw. Czy jeszcze czegokolwiek Wam potrzeba, aby tworzyć nowoczesny patriotyzm?
 • Wszyscy nam dziś mówią o tym, że dziś patriotyzm musi być bardziej nowoczesny. Czy w Łącku, które jest tak bardzo konserwatywne również widać to oczekiwanie?
 • W badaniu CBOS 94 proc. Polaków określiło patriotyzm jako dbałość o przekazanie w rodzinie wartości narodowych. Co dla wójta Gminy Łącko oznaczają dziś wartości narodowe?

"Historia jako fundament patriotyzmu". To zagadnienie, jakiemu poświęcimy czas między godz. 13:35 a 13:55. Wtedy to wystąpi dr Sławomir Wróblewski, uznany historyk młodego pokolenia, redaktor naczelny wydawanego przez Fundację Sądecką kwartalnika „Sądeczanin Historia”. Będzie mówił:

 • O przywiązaniu do ojczystej historii, jako jednym z fundamentów patriotyzmu. Czy nauczyciel historii, coraz bardziej rozpoznawalny regionalny historyk, może w związku z tym powiedzieć „tak młodzi to rozumieją i jest mi i łatwo, i przyjemnie, bo wszyscy mnie rozumieją”?
 • Na przestrzeni dwóch ostatnich wieków Polska i Polacy przeżywali różne dziejowe zawirowania. Jakiej w związku z tym odpowiedzi udzielali nasi przodkowie kiedy padało pytanie o patriotyzm?
 • Czy nauczyciel historii w dzisiejszej szkole ma szansę na to, aby uczyć młodzież patriotyzmu? Czy w erze komputerów i cyfryzacji można jeszcze zainteresować młodych ludzi „tym co było”?
   

Szczególnym gościem będzie Tomasz Ćwikowski, prezes Zarządu odnoszącej serię biznesowych makrosukcesów firmy ERBET Sp. z o.o. Od godz. 13:55-14:15 powie nam "Czy przedsiębiorca może być patriotą?"

 • Czy przedsiębiorca, który cały czas musi myśleć o tym, aby w firmie wszystko się finansowo dopinało ma czas i determinację aby być patriotą?
 • W świecie, w którym rządzi pieniądz, poszukiwanie innych wartości jest dziwactwem, czy może spotyka się z akceptacją? Jest ważne, buduje pozytywny wizerunek, czy może jest tylko obciążeniem dla właściciela firmy?
 • Sądecczyzna i Nowy Sącz to, przyjmuje się już dość powszechnie, takie miejsca na gospodarczej mapie Polski, o których się mówi, że to „zagłębia milionerów”. Czy można to łączyć z przywiązaniem do wartości, czy charakterystyczny konserwatywny rys naszej społeczności może mieć tu znaczenie?
 • Prawie 70% Polaków uważa, że płacenie podatków to dziś przejaw nowoczesnego patriotyzmu. Czy firma, która „optymalizuje” podatki liczy na społeczna akceptację środowiska gospodarczego?

  Link do rejestracji 

"Jak nie być frajerem, czyli patriotyzm po sądecku" - to temat, którym od godz. 14:15 do 14:35 zajmie się dr Grzegorz Malinowski, adiunkt Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie 

Tomasz Różniak ze Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” od godz. 14:35 do 14:55 powie nam, jak, jego zdaniem, polski patriotyzm widzą nasi sąsiedzi i partnerzy.

Od godz. 14:55 do 15:15 na pytanie, czy dzisiejsza szkoła może uczyć patriotyzmu? odpowie nam zaś Monika Fikiel-Szkarłat, dyrektor Szkoły Podstawowej im. gen. F. Gągora w KoniuszowejDziękujemy za przesłanie błędu