Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
06/05/2024 - 14:10

Jak można było to zrobić?! Aktywiści klimatyczni uderzyli w regionie [ZDJĘCIA]

Samozwańczy obrońcy klimatu przypominają o sobie w różnych częściach Polski. Tym razem za cel swoich działań obrali pomnik pamięci w Gorlicach. Urząd miasta stanowczo potępił takie zachowanie. Sprawą zajmuje się też policja.

Aktywiści klimatyczni dali o sobie znać w Gorlicach

Podczas długiego majowego weekendu odbywało się wiele różnego rodzaju wydarzeń. W regionie mieliśmy chociażby V Międzynarodowy Półmaraton “Bitwa pod Gorlicami”. Nie obyło się jednak bez przykrych incydentów,  o czym poinformował gorlicki magistrat - Niestety, radość ze świętowania dni naszego miasta została zakłócona. Gorlice padły ofiarą bezmyślnego wandalizmu. Mamy nadzieję, że policji uda się szybko namierzyć sprawców -  czytamy na Facebooku.

Chodzi o zdewastowanie  pomnika bohaterów Ziemi Gorlickiej przy ul. Hallera. Pojawiło się na nim hasło “Mamy przeszłość. Nie mamy przyszłości”. Namalowany został również symbol "XR Poland". Co to takiego?

- Extinction Rebellion to zdecentralizowany, międzynarodowy ruch, który stoi ponad podziałami, w którym nie ma przywódców i przywódczyń. Za pomocą aktów pokojowych obywatelskiego nieposłuszeństwa przekonuje rządy do podjęcia sprawiedliwych działań w związku z kryzysem klimatycznym i ekologicznym - czytamy stronie internetowej ruchu.

Policja bada sprawę zdewastowanego pomnika w Gorlicach

Jak się zatem okazuje, za wszystkim najprawdopodobniej stoją aktywiści klimatyczni. - Niszczenie miejsc pamięci i obiektów kultury nie jest drogą do jakichkolwiek przemian, a osoby które dopuszczają się takich czynów nie tylko ściągają na siebie zasłużony gniew, ale też odpychają od głoszonych przez siebie haseł - dodaje gorlicki urząd miasta,

Sprawą zajmuje się już policja. - Na miejscu zdarzenia policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach przeprowadzili oględziny, zabezpieczony został także monitoring, ustalani są również świadkowie zdarzenia. Sprawa będzie prowadzona przez gorlicką jednostkę policji w celu ustalenia sprawców dewastacji pomnika i została wstępnie zakwalifikowana pod kątem naruszenia art. 261 kk, za co grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności - informuje podkom. Gustaw Janas, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.

O aktywistach klimatycznych jest w ostatnim czasie głośno w całym kraju m.in. za sprawą blokad ulic. Tym razem dali o sobie znać w naszym regionie. ([email protected], fot.: UM Gorlice)

Zniszczony pomnik w Gorlicach
Tym razem obrońcy klimatu za cel swoich działań obrali pomnik pamięci w Gorlicach. Sprawą zajmuje się już policja.


Dziękujemy za przesłanie błędu