Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
14/11/2019 - 15:00

Jak naprawdę tu jest. Zbadali czy Nowy Sącz to miasto do życia dla młodych ludzi

Przekonani o własnej, wysokiej wartości, umiejętnościach i pewni tego, czego chcą od życia. Tacy są milenialsi. Urodzili się po 1982 roku i mają inne niż pozostałe pokolenia podejście do życia. Doczekali się już swoich analiz, które mówią jak lubią żyć i co sobie cenią najbardziej. Najnowsze opracowanie dotyczy miast na prawach powiatu. Jak wypada w tym zestawieniu Nowy Sącz? Czy to dobre miejsce do życia dla młodych ludzi?

Elastyczne, dynamiczne, prorozwojowe i otwarte, takie powinno być miasto dla milenialsów czyli  pokolenia tych, którzy urodzili się po 1982 roku. Tak wynika z rankingu Europolis "Miasta dla młodych” właśnie opublikowanego przez Fundację Schumana. Klasyfikacja obejmuje 66 miast na prawach powiatu.

Czytaj też Raport grozy. Przeliczyli smog w Nowym Sączu na liczbę wypalonych papierosów

W zestawieniu pojawiły się takie wskaźniki jak gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość, zdrowie i opieka. Każdy z nich może przyjąć wartość od zera do stu punktów. Wyliczenia powstały na podstawie danych GUS, PKW, BIP, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, inspektoratów drogowych i ochrony środowiska oraz danych udostępnionych przez same miasta – piszą autorzy raportu, którzy w sposób szczególny analizowali miasta pod kątem ich przyjazności dla młodych ludzi.

W opracowaniu są też takie dane jak dostępność opieki okołoporodowej, ceny mieszkań, usługi publiczne, zarobki czy struktura wiekowa bezrobotnych. Były też analizowane nakłady na inwestycje, liczby wakatów, aktywność wyborczą i obywatelską wśród najmłodszych grup wiekowych, oraz otwartość i atrakcyjność dla cudzoziemców.

Kto wygrał w klasyfikacji ogólnej? Na podium, co nietrudno przewidzieć,  znalazła się Warszawa z wynikiem 55 punktów. Co ciekawe, stolica wygrała tylko w jednej z ocenianych dziedzin, rozwoju gospodarczym. Na kolejnym miejscu był Rzeszów - 52 pkt, a trzecie  miejsce na podium zajęły Katowice - 49 pkt.

Nowy Sącz w ogólnym zestawieniu miast przyjaznych młodym zajął dopiero miejsce 47 zyskując 25, 59 pkt. Aż o 23 pozycje wyprzedza nas Tarnów, który w zestawieniu zajął 24 pozycje. Otrzymał 32,89 pkt. 

Czytaj też Nowy Sącz: miasto miliarderów i ubogich mieszkańców.Tak nas widzi Polska cała

Jak stolica  regionu plasuje się w poszczególnych kategoriach, które tworzą subrankingi? Choć uchodzimy za miasto milionerów i mamy o sobie wyobrażenie ludzi wyjątkowo przedsiębiorczych, to jednak w klasyfikacji gospodarczej Nowy Sącz jest na dalekim 45 miejscu i zyskał 23,26 punktów. Pod tym względem jeszcze słabiej wypadł rywalizujący z nami Tarnów. Zajmuje w zestawieniu dopiero 52 lokatę i 19,43 punktów.

W ostatniej dekadzie w Polsce, głównie dzięki środkom Unii Europejskiej, zrealizowano liczne inwestycje infrastrukturalne – przede wszystkim drogowe. W wielu regionach i miejscowościach zmiana widoczna jest gołym okiem – w ramach programów rewitalizacyjnych odnowiono tysiące budynków infrastruktury miejskiej, chodników i parków. Jednocześnie wiele miast wciąż boryka się z brakiem tanich mieszkań i zanieczyszczeniem powietrza – piszą autorzy opracowania.- Problemem jest także – mimo wysokiego stopnia zinformatyzowania usług – istnienie „białych plam” dostępu do internetu, czyli miejscowości całkowicie pozbawionych dostępu do sieci.

Co z infrastrukturą?

Dalej czytaj na następnej stronie







Dziękujemy za przesłanie błędu