Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
18/05/2019 - 15:50

Jak współpracują Katowice z Miszkolcem? Przykład jeden z tysiąca

Jednym z przykładów współpracy polsko-węgierskiej, o którym można było posłuchać podczas Forum Polska-Węgry w Starym Sączu były Katowice i Miszkolc. To jedno z ponad 1,5 tysiąca partnerstw polskich i węgierskich samorządów.

Miastem partnerskim Katowic na Węgrzech jest Miszkolc i o tej współpracy opowiedział Adam Laski z tamtejszego urzędu miasta. - Relacje pomiędzy miastami partnerskimi istnieją na wielu płaszczyznach. Dla ich udokumentowania powstało nawet okolicznościowa publikacja, a liczne wizyty i wzajemna wymiana doświadczeń rozwija się z roku na rok - mówił gość panelu dyskusyjnego.

Formalnie współpraca obu miast zapoczątkowana została w latach siedemdziesiątych. W 2011 roku gościł w Katowicach prezydent Miszkolca.  Oba miasta promują swych młodych artystów, wymieniają się doświadczeniami pomocy dla dzieci niepełnosprawnych. Podczas zeszłorocznego szczytu klimatycznego, w Katowicach było sporo gości z Węgier. O historycznych relacjach opowiadał Michał Luty, były wiceprezydent Katowic.

- Nie ma galicyjskich relacji pomiędzy Katowicami, a miastami na Węgrzech. Jednak w historii jest wiele śladów i nawiązań. Jak choćby historia Henryka Sławika i Józefa Antala, których upamiętnia specjalna tablica i pomnik. Można wymienić również postać wybitnego poety Felixa Metza - mówił Luty.

Gość panelu dyskusyjnego opowiedział również o odnalezieniu w Stanach Zjednoczonych ksiąg historycznych, w których wiele jest o polsko-węgierskich relacjach. Przyjazdach obywateli tego kraju po rewolucji w 1956 roku, a nawet mordach na Węgrach, dokonywanych przez Sowietów podczas wojny oraz historii Henryka Sławika w obozie Maudhausen oraz jego śmierci w 1944 roku.

Michał Luty nawiązał również do mającej w tym roku już 10 lat inicjatywy Dnia Węgierskiego w Katowicach. Przez wszystkie lata działalności zorganizowała szereg wydarzeń i inicjatyw o związkach obu krajów. Śląskie miasto sfinansowało remont mogiły na grobie Węgrów zamordowanych przez Rosjan. Warto podkreślić, że do 2004 roku mogiła była bezimienna. Od 2015 roku Katowice obchodzą dzień przyjaźni polsko-węgierskiej zapoczątkowany wizytą prezydentów.

Współpraca odbywa się również na płaszczyźnie sportowej. - Katowice organizują turniej, w którym uczestnicy nawet 1000 zawodników, w tym około 100 z Węgier. Gościmy uczestników z 15 krajów, a w tym roku organizować będziemy 7 edycję - powiedział Michał Turlej z federacji szachowej.

Stary Sącz zaroił się dzisiaj od naszych bratanków z południa „do szabli i do szklanki”. Stało się tak za sprawą dwudniowego Forum Polsko-Węgierskiego, organizowanego w ramach Zjazdu Sądeczan.
Fotogaleria


Dziękujemy za przesłanie błędu