Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
08/12/2018 - 21:25

Jak to z tymi zwolnieniami lekarskimi jest? Pierwsze koty za płoty

Za lekarzami pierwszy tydzień wystawiania zwolnień elektronicznych. Jak poszło?

Lekarze wystawiają od 1 grudnia tylko i wyłącznie zwolnienia elektroniczne. Jak już pisaliśmy nie obeszło się, niestety bez zgrzytów w pierwszych dniach nowego, choć nie tak do końca nowego systemu. Przypomnijmy, że lekarze mogli już korzystać z tej elektronicznej opcji od 2016 roku.

Teraz każde zwolnienie wystawione przez lekarza musi trafić od razu do systemu elektronicznego ZUS. Niestety, w pierwszych dniach pojawiły się przejściowo problemy związane z przeciążeniem platformy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na bieżąco jednak specjaliści odpowiadający za funkcjonowanie tej platformy reagowali.

Jakie są pierwsze efekty funkcjonowania tego systemu?

Z informacji podawanych przez ZUS wynika, że od minionej soboty, lekarze wystawili w całym kraju pół miliona zwolnień elektronicznych. Zwolnienia w formie papierowej, których już nie powinno być nie sięgnęły progu 1 proc.

Już ponad 112 tysięcy lekarzy ma zarejestrowany profil na Platformie Usług Elektronicznych uprawniający do wystawiania e-ZLA, a prawie 104 tysiące lekarzy otrzymało z ZUS certyfikat umożliwiający podpisywanie zwolnień elektronicznych. Obecnie jedynie 1,5 proc. medyków wystawiających zwolnienia nie dysponuje własnym profilem na PUE ZUS.

Według danych, którymi dysponuje ZUS liczba e-zwolnień szybko rośnie. Do wczoraj, do rana lekarze w całym kraju wystawili ponad 450 tys. zwolnień w formie elektronicznej.

Tylko wczoraj do Zakładu wpłynęło blisko 83 tys. e-ZLA. Największą liczbę wystawionych e-zwolnień, ZUS odnotował w poniedziałek i było ich blisko 151 tys.

- W Małopolsce lekarze wystawili, do wczoraj, 38,7 tys. e-zwolnień - mówi Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w Małopolsce. - Do sądeckiego ZUS i podległych mu jednostek w Gorlicach, Limanowej, Nowym Targu i Zakopanem wpłynęło dotychczas 7,1 tys. e-ZLA.

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całym kraju wpłynęło jedynie 2,7 tys. zaświadczeń papierowych (w regionie Nowego Sącza – 32), które od 1 grudnia nie powinny być honorowane, jako nie mające umocowania w przepisach prawa.

Co się stanie, gdy pacjent otrzyma zwolnienie papierowe?

Podstawą do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego od
1 grudnia jest zwolnienie w formie elektronicznej.

- Pacjent nie może jednak ponosić konsekwencji za decyzję lekarza o wystawieniu druku papierowego - dodaje Anna Szaniawska. - Dlatego jeśli tylko na blankiecie papierowym znajdą się wymagane do wypłaty świadczenia dane oraz pieczęć i podpis lekarza, może być on wyjątkowo dokumentem, na podstawie którego ZUS oraz pracodawca wypłacą wynagrodzenie chorobowe bądź zasiłek chorobowy. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

Pacjent nie musi się też martwić, jeśli papierowe zwolnienie dostarczy do pracodawcy bądź ZUS później, niż 7 dni od jego otrzymania. W takiej sytuacji świadczenie chorobowe nie będzie obniżone. Chory otrzyma je w pełnej wysokości. 

ZUS może też w niektórych przypadkach uznać papierowe zwolnienie, nawet jeśli nie znajdą się na nim wszystkie konieczne dane. Ważne by znalazły się na nim: imię, nazwisko, numer PESEL, okres niezdolności do pracy, dane lekarza i placówki medycznej, a także ewentualnie dane osoby, którą będziemy się opiekować. Jeśli tego typu danych zabraknie, lekarz będzie musiał je uzupełnić. Jeśli to ZUS będzie wypłacał zasiłek chorobowy należy pamiętać o NIP - ie płatnika składek i adresie pobytu chorego w trakcie niezdolności do pracy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.zus.pl/ezla W razie wątpliwości można odwiedzić swoją placówkę ZUS, bądź skontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej, pod numerem: 22 560 16 00.

Opr. IM, źródło: ZUS w Krakowie, Fot. JM.Dziękujemy za przesłanie błędu