Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 31 maja. Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
21/08/2018 - 13:20

Jak zareagować na widok dziecka zamkniętego w rozgrzanym samochodzie?

Wielu nieodpowiedzialnych rodziców zostawia swoje dziecko w aucie „tylko na kilka minut”. Nie zdają sobie sprawy, że w ten sposób narażają swoje dziecko na utratę zdrowia a nawet życia. Co robić, kiedy będziemy świadkami takiej sytuacji?

Podczas upałów pod żadnym pozorem nie można zostawiać samego dziecka w samochodzie! Czasem wystarczy tylko kilka minut, aby w rozgrzanym aucie organizm dziecka przestał prawidłowo funkcjonować. 

Jeśli zdarzy się nam zobaczyć zamknięte w aucie dziecko, reagujmy natychmiast. Jak najszybciej trzeba powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc na numer 112 lub 997. Koniecznie zostańmy na miejscu, aby potem wskazać służbom ratunkowym konkretny samochód.

Jeżeli wiemy, że służby ratunkowe nie dotrą na czas a stan dziecka zamkniętego w aucie gwałtownie się pogarsza, musimy podjąć samodzielną próbę wyciągnięcia dziecka z pojazdu. W tym przypadku możemy nawet stłuc szybę, nie martwiąc się o konsekwencje. Mówi o tym art. 26 Kodeksu Karnego - „nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego".

Przypominamy, odchodząc od samochodu nigdy nie zostawiajmy w nim dziecka lub zwierzęcia bez opieki, nawet kilka minut może stanowić olbrzymie zagrożenie w bardzo nagrzanym aucie.

Warto jednak pamiętać, że dzieci nie można zostawiać samych w samochodzie niezależnie od pory roku, w lecie temperatura w środku pojazdu może wzrosnąć nawet o 20 stopni Celsjusza. W takich chwilach wystarczy dosłownie kilka minut, aby organizm dziecka przestał poprawnie funkcjonować.

Jeśli zobaczymy zamknięte w aucie dziecko, nie bójmy się reagować. W takich momentach  nie ma miejsca na chwile zawahania. Jeśli tylko mamy możliwość znalezienia kierowcy pojazdu, zróbmy to. Jeżeli jednak odszukanie go jest niemożliwe, rozbijmy szybę zachowując przy tym szczególną ostrożność. Następnie jak najszybciej zadzwońmy na numery alarmowe i poinformujmy o zaistniałej sytuacji.

asp. dr Iwona Grzebyk-Dulak Dziękujemy za przesłanie błędu