Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
12/11/2023 - 15:40

Jaki jest pomysł chadeków na Niemcy? AfD, czyli Agenda für Deutschland

Partie chadeckie w Niemczech utrzymują się na prowadzeniu w sondażach. Wykorzystują potknięcia koalicji rządowej i swój obraz głównej partii opozycyjnej.
Image by bedneyimages on Freepik
  • CDU i CSU zaprezentowały swój 10-punktowy program wyborczy.
  • Partie chadeckie prowadzą w sondażach, nie zdobywają nowych głosów.
  • Drugie miejsce z tendencją wzrostową zajmuje prawicowa partia AfD.
  • Program wyborczy chadeków koncentruje się na problemach klasy średniej i imigracji.
  • Najbliższe wybory do Landtagów odbędą się w Bawarii i Hesji w październiku.

Sondaże wskazują, że wyrósł nowy pretendent do pozycji lidera. Alternatywa dla Niemiec (niem. AfD) to partia pozycjonująca się na prawo od CDU i w sondażach zajmuje już drugie miejsce z wynikami ponad 20%. Lider chadeków Friedrich Merz postanowił podjąć wyzwanie i zpowalczyć również o konserwatywnego wyborcę.

Nazwa programu wyborczego „Agenda für Deutschland” (skrót „AfD”) jest bardzo wymowna. Liderzy chadeków Friedrich Merz (CDU) i Markus Söder (CSU) przedstawili swoje postulaty na wspólnej konferencji prasowej. Największą falę krytyki zebrała Partia Zielonych i jej kontrowersyjne pomysły dotyczące polityki klimatycznej. „Agenda dla Niemiec” ma być też ofertą dla prawicowych wyborców, którzy odpływają do AfD.

Sam wybór nazwy sprawia jednak wrażanie, że to tylko forma reakcji na zjawisko, a nie realna próba narzucenie własnej narracji. Program składa się z 10 punktów. Partie CDU/CSU kreują się na ugrupowania „rozsądnego” centrum, które uchronią Niemcy przed skrajnościami. Wszystkie z zaproponowanych postulatów mają odniesienie do problemów podnoszonych przez inne partie, aczkolwiek tylko partia AfD nie jest wymieniona z nazwy.

Pierwszy punkt programu to odwołanie się do klasy średniej. Niemiecka klasa średnia ma być głównym elektoratem chadeków. W związku z tym została zapowiedziana duża obniżka podatków, która ma pomóc większości obywateli. Drugi postulat jest jasnym nawiązaniem do pierwszego, ponieważ zapowiada pomóc przy zakupie pierwszego mieszkania.

Następne dwa punkty dotyczą rozwoju niemieckich firm i wspierania sektora high-tech. Zwłaszcza w nowoczesnych technologiach Niemcy chciałby dołączyć do największych gigantów z USA i Azji. Następne postulaty są odpowiedzią na agendę Partii Zielonych. Całkowita rezygnacja z tzw. „ustawy grzewczej” i zapewnienie ustawowego dostępu do energii. Chadecy chcą realnej ochrony klimatu zamiast ideologii.

Aż trzy punkty odnoszą się do kwestii imigracji i przestępczości. Po pierwsze pojawił się postulat ograniczenia niekontrolowanej imigracji i skoncentrowanie się na przyjmowaniu tylko wykwalifikowanych pracowników. Od razu potem pojawi się postulat większej ochrony kobiet przed przemocą. Zaakcentowanie tych dwóch problemów jeden po drugim można rozumieć jako zwrócenie uwagi, że masowa imigracja wiąże się z obniżeniem poziomu bezpieczeństwa.

Następny punkt zapowiada zero tolerancji dla przestępczości. Ostatni punkt agendy odnosi się do zmiany geopolitycznych w Europie. Chadecy opowiadają się za wzmocnieniem Paktu Północnoatlantyckiego oraz za wzrostem wydatków na obronność. Jest to spowodowane toczącą się wojną na Ukrainie.

„Czy potrzebujemy teraz alternatywy dla Niemiec? Nie, Niemcy potrzebują rozwiązania. I to jesteśmy my” stwierdził Friedrich Merz. Wybory parlamentarne zaplanowane są dopiero na 2025 rok. Przedstawiona agenda chadeków jest zorientowana na najbliższe wybory do Landtagów Bawarii i Hesji. Sondaże CDU ustabilizowały się w ostatnim czasie, ale AfD wciąż rośnie… (Stefan Kasprzyk/ISW) Image by bedneyimages on Freepik

Źródła:

  1. https://assets.ctfassets.net/nwwnl7ifahow/j4Ds29NxdI6z35hKNdRwO/d30d0b26a38af8c08a 078851ca84cc82/UnsereAgendafuerDeutschland.pdf
  2. https://www.zeit.de/politik/deutschland/2023-06/cdu-csu-praesidiumssitzug-agenda-fuer- deutschland-kritik-ampel-afd
  3. https://www.tagesschau.de/inland/innenpolitik/union-cdu-csu-agendafuerdeutschland- 100.html
  4. https://www.zdf.de/nachrichten/politik/unionspapier-agenda-fuer-deutschland-cdu-csu- 100.html


Dziękujemy za przesłanie błędu