Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
28/10/2020 - 13:00

Jaki los czeka uzdrowisko. Skarb państwa pozbywa się spółki Krynica-Żegiestów

Przyjdzie dobra zmiana do Krynicy? Akcje należącej do skarbu państwa uzdrowiskowej spółki przejmie teraz małopolski samorząd. Uchwałę w tej sprawie podjęli radni sejmiku. Czy firma, zarządzana teraz z Krakowa, a nie z Warszawy, na tym zyska?

Informacja o tym, że wojewódzki samorząd chce przejąć uzdrowiskową spółkę pojawiła się na początku ubiegłego roku. To wtedy marszałek Witold Kozłowski wysłał w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego list intencyjny. 

Teraz ten zamysł doczekał się realizacji. Akcje spółki Uzdrowiska Krynica – Żegiestów skarb państwa przekaże Małopolsce bezpłatnie.  Najpierw zgodę na właścicielską zmianę wyraziło ministerstwo aktywów państwowych, teraz uchwałę w tej sprawie większością głosów przyjął  sejmik.  

Po raz pierwszy od wielu lat pojawiła się możliwość przejęcia uzdrowiska  od skarbu państwa – mówi radny wojewódzki i były prezes uzdrowiska Grzegorz Biedroń. - Ta większa życzliwość dla przejęcia spółki przez samorząd wynika zapewne i z tego, że ten rok dla uzdrowisk jest trudny, a resort aktywów państwowych ma na głowie bardzo duże spółki z wielomiliardowymi obrotami.

Radnych przekonały argumenty Biedronia i Marszałka Witolda Kozłowskiego, którzy podkreślali, że spółka jest bardzo ważnym przedsiębiorstwem dla środowiska lokalnego. Tylko w samej Krynicy zatrudnia blisko czterysta osób.   

Urząd marszałkowski będzie lepszym gospodarzem tego majątku? – pytamy Grzegora Biedronia.


- Na pewno zapewni większą stabilność, bo to będzie zarządzanie z poziomu Krakowa czy Nowego Sącza, a nie z poziomu Warszawy. Poza tym, województwo małopolskie jest też dysponentem środków europejskich, a więc pewne inwestycje, takie jak chociażby remont zabytkowych obiektów, można przewidywać w sposób planowy. Poza tym zaplecze w postaci urzędu marszałkowskiego daje też silniejszą pozycję uzdrowisku przy rozmowach dotyczących kredytowania.

Zmiany własnościowe każą zadać pytanie o szansę na budowę centrum konferencyjnego, o czym w uzdrowisku mówi się od kilku lat, a czego nie udało się dotychczas zrealizować.
-Jeśli w Krynicy nie będzie poważnych inwestycji w uzdrowiskową bazę, to może być zagrożona kontynuacja Forum Ekonomicznego w Krynicy. Może niekoniecznie chodzi od razu o budowę konferencyjnego centrum – mówi Grzegorz Biedroń. - Może należałoby zacząć od remontu wyłączonych z użytkowania od kilkunastu lat Starych Łazienek Mineralnych, które wymagają pilnego ratowania i które mógłby poszerzyć kongresową bazę.

Zasoby spółki to zakład górniczy, w którym wydobywa się wody mineralne i wody lecznicze, to także zaplecze sanatoryjne, nie tylko z ofertą dla Narodowego Funduszu Zdrowia, ale też dla rynku usług komercyjnych. Do tego dochodzi Pijalnia Główna, która teraz stanowi zaplecze konferencyjno-kongresowe. (jagienka.michalik@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu