Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
26/11/2021 - 19:35

Jakie podatki rytrzanie będą płacić w 2022 roku? Jest zaskoczenie

Ta informacja na pewno ucieszy mieszkańców gminy Rytro. Na wczorajszej sesji radni przyjęli nowe stawki od nieruchomości. Co w tym dobrego? Najważniejszy podatek, czyli od gruntów budowlanych, został zachowany na dotychczasowym poziomie.

Jakie podatki rytrzanie będą płacić w 2022 roku? Jest zaskoczenie

Wczorajsza sesja była bardzo ważna z punktu widzenia mieszkańców ryterskiego samorządu, bo radni uchwalili stawki za nieruchomości, które będą obowiązywać w 2022 roku.

By w pełni zrozumieć decyzję radnych musimy cofnąć się w czasie. W listopadzie 2020 roku z dwóch powodów: aktualizacja wykazu gruntów dokonana przez starostwo i kryzys związany z epidemią COVID-19, radni obniżyli o 5 groszy, czyli do poziomu 40 groszy za metr kwadratowy stawkę za grunty budowlane.

Zobacz też: Rytro: wójt wywalczył dla gminy 23 miliony! Radni jednogłośnie to docenili

Tego, jak epidemia odbiła się na zasobności portfeli Polaków, w tym rytrzan, nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć. Ale przypomnijmy sprawę aktualizacji wykazu grantów. Jan Kotarba wyjaśnił to bardzo zwięźle. Jeszcze jego poprzednik, czyli Władysław Wnętrzak w ostatnich dniach swojego urzędowania zażądał od starostwa aktualizacji ewidencji gruntów na terenie całej gminy. O co chodziło? O to, że w owej ewidencji prowadzonej w myśl ustawy przez powiat, część gruntów nadal widniała jako grunty rolne czy pastwiska choć już dawno przekształcono je w grunty mieszkalne. Wnętrzak podkreślał, że przekłada się to bezpośrednio na uszczerbek w dochodach gminy: pastwiska są zwolnione z podatku, od gruntów pod zabudowę mieszkaniową już trzeba płacić i to niemal najwyższą stawkę.

Zmitygowane przez wójta starostwo uaktualniło dokumentację. Efekt? Oczywisty. Jeśli okazało się, że obecnie ktoś nie ma już pastwiska, tylko działkę pod zabudowę, podatek został naliczony adekwatnie do stanu faktycznego. O szczegółach pisaliśmy w publikacji Płacili grosze, płacą kilkaset złotych. Kto wystrzelił w górę podatki w Rytrze?

By zminimalizować skutki finansowe tych perturbacji radni uchwalili wspomnianą przez nas wyżej stawkę za grunty budowlane, ale w minimalny sposób podnieśli pozostałe zobowiązania. Jak to wyglądało w tym roku?

- Podatek od gruntów pod zabudowę zachowaliśmy na obecnym poziomie, czyli 40 groszy za metr kwadratowy. Pozostałe stawki wzrosły symbolicznie o 2, 3, 5 groszy czyli zmieściliśmy się w stopie inflacji przyjętej na poziomie 3,6 procent – informuje wójt Jan Kotarba. ([email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu