Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
21/03/2015 - 19:00

Jakie skarby kryje kościół w Ptaszkowej?. Dowiesz się z przepięknego albumu

„Dzieje i skarby kościoła w Ptaszkowej” – to przepiękny album, który ukazał się dzięki staraniom proboszcza ptaszkowskiej parafii ks. Józefa Kmaka. Autorami wspaniałego kompendium wiedzy o unikatowej świątyni są Maria Marcinowska i znany sądecki fotografik Piotr Droździk, pracownicy Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu
Album opuścił niedawno drukarnię. Jego promocja odbyła się, jak należało spodziewać się, w zabytkowej świątyni.

Kościół pw. Wszystkich Świętych w Ptaszkowej liczy 460 lat. Ta sakralna „perełka” zachwyca swoim pięknem. Wybudowana została w tradycji gotyckiej w 1555 roku przez Jana Joachima Kuklę z Grybowa.

Obecny wygląd kościół zawdzięcza rozbudowie, którą przeprowadzono w 1929 roku według projektu Zdzisława Mączeńskiego. Album autorstwa Marii Marcinowskiej i Piotra Droździka jest największym kompendium wiedzy o tym wspaniałym zabytku, jego dziejach i skarbach. Jakich?. O tym można się dowiedzieć biorąc do ręki tę publikację.

W albumie znajdziemy wiele ciekawych informacji o powstaniu kościoła, jego elementach architektonicznych, wyposażeniu, a także informacji dotyczących istotnych wydarzeń dla dziejów parafii i kościoła.

Zamieszczonych jest w nim też wiele zdjęć zarówno archiwalnych znajdujących się w zbiorach ptaszkowskiej parafii, jak i tych ze zbiorów Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie. Są także fotografie współczesne autorstwa znanego sądeckiego fotografika Piotra Droździka.

Album ozdabiają również rysunki archiwalne, przede wszystkim szkice wykonane przez Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera podczas ich podróży na Sądecczyznę w 1889 roku. Jest też widok kościoła, autorstwa Marcelego Stohandela z 1865 roku.

Publikacja została wydana w ramach projektu zrealizowanego przez Lokalną Grupę Działania „Korona Sądecka” skupiającą gminy Grybów, Chełmiec i Kamionkę Wielką. Warto wspomnieć, że dzięki temu projektowi została wykonana też kopia w technologii 3 D bezcennej rzeźby „Modlitwa w Ogrojcu” autorstwa Wita Stwosza, która została odkryta w kościele w Ptaszkowej.

- Album jest godny polecenia – powiedział naszemu portalowi ks. Józef Kmak, proboszcz parafii pw. Imienia Maryi Panny w Ptaszkowej – Na jego kartach znalazło się to, czym ta świątynia może się pochwalić.

Jak przyznaje proboszcz Ptaszkowej najnowsze wydawnictwo jest pierwszą tak wszechstronną publikacją o tym przepięknym kościele. Wcześniej ukazał się przewodnik o świątyni tych samych autorów, który został wydany w związku z jubileuszem 450-lecia ptaszkowskiej „perełki” architektury drewnianej.

Maria Marcinowska, która przygotowała tekst do publikacji podkreśla, że jest to album fotograficzny.

- Kościół pw. Wszystkich Świętych nadal jest dla mnie niezwykle fascynujący – mówi Marcinowska. – Ciągle odkrywa przed badaczami i fotografami coś nowego. W tym albumie jest wiele nowych zdjęć, których autem jest mój kolega Piotr Droździk.

- Z wielką przyjemnością i tremą pracowałem nad tym wydawnictwem – stwierdził znany sądecki fotografik. – Tremą, bo zdawałem sobie sprawę, że odbiorcami tej publikacji będą m.in. mieszkańcy Ptaszkowej, którzy, jak nikt inny znają swój kościół. Mam nadzieję, że w tych fotografiach uda się Czytelnikom odnaleźć coś nowego, ciekawego, co zainspiruje ich do poszerzenia wiedzy o tej świątyni.

(MIGA)
Fot. (MIGA)Dziękujemy za przesłanie błędu