Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
16/09/2014 - 13:27

Jan Karski patronem Zespołu Szkół Społecznych „Splot”

Uchwałą Małopolskiego Towarzystwa Oświatowego od dziś nowosądecki Splot nosi imię Jana Karskiego, legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego. Obok odsłonięcia pamiątkowej tablicy organizatorzy przygotowali konferencję, wystawę, przegląd filmów i rajd młodzieży szlakiem kurierów.
 W tym roku przypada setna rocznica urodzin Jana Karskiego, a właściwie Jana Romualda Kozielskiego (1914-2000) kuriera i emisariusza w czasach II wojny światowej. W całej Polsce w związku z tym odbywają się uroczystości, konferencje i wystawy. W Rok Jana Karskiego włączył się również Zespół Szkół Społecznych „Splot” w Nowym Sączu.
Nasza szkoła przyjmuje imię patrona po 25 latach istnienia, więc nie jest to wybór, ani przypadkowy, ani pochopny. Przez cały rok wraz z organizatorem Dni Karskiego w Nowym Sączu, czyli Małopolskim Towarzystwem Oświatowym braliśmy udział w wielu przedsięwzięciach, dzięki którym poznawaliśmy postać Jana Karskiego – mówi Beata Załubska, dyrektor Splotu.
W obecności władz miasta, przedstawicieli województwa i kuratorium oświaty, a przede wszystkim rodziny Jana Karskiego, odsłonięta została pamiątkowa tablica w budynku szkoły przy ul. Limanowskiego 7.

W ramach „Dni Jana Karskiego w Nowym Sączu” do 21 września w Kinie Helios oglądać można wystawę „Jan Karski. Człowiek wolności”. Dziś zaś w sali ratuszowej odbywa się konferencja „Lekcja patriotyzmu Jana Karskiego”.
Jutro (17 września) w kinie Helios odbędzie się projekcja filmów poświęconych Janowi Karskiemu (godz. 11-14 i 16-19), poprzedzona prelekcją wygłoszoną przez doktoranta Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Łukasza Połomskiego.
Dni Karskiego zakończa się rajdem młodzieży szlakami kurierów, który odbędzie się w dniach 18-19 września. Podczas wydarzenia zostaną otwarte przygotowane ścieżki i tablice informacyjne o szlakach i kurierach polskich oraz słowackich.

WARTO WIEDZIEĆ:
Jan Karski (wł. Jan Romuald Kozielewski) - ur. 24 kwietnia 1914 r. w Łodzi, zm. 13 lipca 2000 r. w Waszyngtonie. W międzywojennej Polsce ukończył wydział prawa i studium dyplomacji oraz szkołę podchorążych. Po wybuchu wojny trafił do niewoli, jednak udało mu się zbiec i podjąć działalność konspiracyjną. Ze względu na doskonałą pamięć i znajomość języków obcych powierzono mu obowiązki politycznego emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego.
W czasie jednej z misji do Francji został aresztowany przez Gestapo. Po brutalnych przesłuchaniach próbował popełnić samobójstwo obawiając się, że podczas kolejnych tortur może zdradzić Niemcom istotne informacje o polskim Podziemiu. Odratowany, trafił do więziennego szpitala (do Nowego Sącza), z którego został odbity dzięki pomocy polskiego Związku Walki Zbrojnej.
W 1942 pod pseudonimem Jan Karski, którego odtąd będzie stale używał, wyruszył w kolejną misję, tym razem do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Jednym z jego głównych zadań było poinformowanie aliantów o tragicznej sytuacji ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką. Zbierając informacje na ten temat, dwukrotnie przedostał się do warszawskiego getta, a także do obozu przejściowego w Izbicy, z którego Żydzi kierowani byli do obozów zagłady.
Wstrząsającą relację naocznego świadka przekazał ogromnej liczbie amerykańskich i brytyjskich polityków, dziennikarzy i artystów. Spotkał się miedzy innymi z ministrem spraw zagranicznych rządu brytyjskiego oraz z prezydentem USA. Jednak dramatyczne apele emisariusza o ratunek dla narodu żydowskiego nie przyniosły rezultatów – większość rozmówców nie dowierzała jego doniesieniom lub je ignorowała. Po wojnie Jan Karski zdecydował się pozostać na emigracji w Stanach Zjednoczonych. (źródło: jankarski.org).

(JB)
Fot. JB






Dziękujemy za przesłanie błędu