Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 31 lipca. Imieniny: Ignacego, Lodomiry, Romana
12/10/2019 - 14:50

Jesienny redyk w Szczawnicy. Tysiące owiec przeszło przez miasto [ZDJĘCIA]

Stado liczące kilka tysięcy owiec przeszło przez ulice Szczawnicy przy dźwiękach góralskiej muzyki. Mieszkańcy i kuracjusze byli pod wielkim wrażeniem.

Dzisiaj w Szczawnicy odbył się jesienny redyk. Ulicami uzdrowiska przeszło stado liczące kilka tysięcy owiec. Pasterze sprowadzili zwierzęta z górskich hal. To wydarzenie już od lat ściąga setki widzów. Była to nie lada gratka dla wszystkich mieszkańców Szczawnicy, jak i dla kuracjuszy, którzy tam wypoczywają. Niektórzy, aby wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu, przyjechali do Szczawnicy nawet z najdalszych zakątków Polski.

Owce przeszły przez centrum szczawnickiego uzdrowiska zajmując całe ulice i wstrzymując ruch samochodów. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem.

Redyk jest organizowany dwa razy w roku - na wiosnę, gdy pasterze wyprowadzają owce na wypas oraz jesienią, kiedy robi się zimniej i zwierzęta wracają z powrotem. Dodatkową atrakcją była góralska muzyka, która towarzyszyła redykowi oraz degustacja potraw regionalnych.

Z okazji dzisiejszego święta pienińskich górali, na przystani flisackiej wystąpiły: Nucicki z Ochotnicy Dolnej, Kapela Jaworcanie, Kapela Zbójnicka, Szlachtowianie, Starosądeczanie, Grupa Folklorystyczna Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Grupa Śpiewacza Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich. Gwiazdą wydarzenia jest zespół Trebunie Tutki.

RG r.gajewski@sadeczanin.info, Fot. Sebastyon Mężyk, Anna Grabowska i Agnieszka Pajek

Jesienny redyk w Szczawnicy. Tysiące owiec przeszło przez miasto
Stado liczące tysięcy owiec przeszło przez ulice Szczawnicy przy dźwiękach góralskiej muzyki. Mieszkańcy i kuracjusze byli pod wielkim wrażeniem. Fot. Sebastyon Mężyk, Anna Grabowska i Agnieszka Pajek


Dziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021