Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
23/10/2020 - 16:30

Jest decyzja w sprawie tegorocznej kwesty na sądeckich cmentarzach

Pandemia koronawirusa zastopowała w tym roku kwestę na sądeckich cmentarzach. Tegoroczna, dwudziesta już zbiórka pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków nie odbędzie się. Tak zdecydowali jej organizatorzy.

Co roku na trzech sądeckich cmentarzach była organizowana kwesta na ratowanie zabytkowych grobów. Pieniądze do puszek zbierało ponad stu wolontariuszy reprezentujących różne organizacje.

W tym roku kwesta nie odbędzie się. Powód jest chyba oczywisty. Koronawirus.

Czytaj także: Nowy Sącz: czy w tym roku odbędzie się kwesta na cmentarzach?

Dzisiaj otrzymaliśmy oświadczenie, jakie w imieniu organizatorów nadesłał nam Jakub Bulzak, prezes Związku Sądeczan. Organizatorzy kwesty przedstawili swoje stanowisko. W oświadczeniu czytamy:

- W związku z trudną sytuacją epidemiczną, biorąc pod uwagę apele władz, by tradycyjne odwiedziny cmentarzy w związku z uroczystością Wszystkich Świętych planować w dniach poprzedzających i następujących po 1 XI, podjęliśmy decyzję o odstąpieniu od organizacji dorocznej kwesty "Ratujmy Sądeckie Nekropolie".

Tegoroczna kwesta byłaby dwudziestą zbiórką środków na odnawianie zabytkowych nagrobków.

- Z tym większym żalem podejmujemy tę decyzję - czytamy. - Przeważa jednak odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo, zarówno odwiedzających cmentarze, jak również kwestarzy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku bez przeszkód uda nam się powrócić do tej chlubnej tradycji.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu