Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
01/10/2020 - 11:15

To już koniec studenckiej laby. Nie wszyscy jednak wracają na uczelnie

Po trzech miesiącach wakacji i czterech miesiącach nauczania zdalnego, studenci wracają na uczelnię. Nie wszyscy jednak pocieszą się nauką tradycyjną. Co w tym semestrze czeka sądeckich żaków?

Inauguracja i graduacja na WSB, fot. Archiwum Sądeczanina/Janusz Bobrek

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu nowy rok akademicki rozpoczyna w formie hybrydowej. Wykłady będą przeprowadzane głównie w sposób zdalny, z kolei ćwiczenia, zajęcia projektowe i laboratoryjne mają się odbywać w murach uczelni. Studenci będą mogli w pełni wykorzystać infrastrukturę sądeckiej PWSZ. Aby zmniejszyć liczbę osób, przebywających na uczelni, władze rozłożyły zajęcia w większych blokach godzinowych.

- Okres pandemii przekonał wielu studentów i pracowników, że kształcenie w bezpośrednim kontakcie jest wartością samą w sobie. Student rozpoczynając studia ma świadomość, że będzie miał możliwość kontaktu z nauczycielami akademickimi, będącymi jego mentorami w zakresie zgłębiania wiedzy, kształtowania kompetencji zawodowych i rozwijania pasji naukowych, natomiast w trakcie kształcenia na odległość realizacja tej przewodniej idei studiowania jest oczywiście możliwa, ale w naszej ocenie mniej efektywna – mówił rzecznik prasowy PWSZ, Tomasz Zacłona, w wywiadzie dla Sądeczanina. Przeczytaj cały wywiad: Zdalnie czy w murach uczelni. Co wolą w sądeckiej PWSZ?

Inauguracja roku akademickiego odbędzie się 9 października. Chociaż studenci w uroczystości nie będą mogli uczestniczyć, władze uczelni zachęcają do śledzenia transmisji online z tego wydarzenia.

Na sądeckiej Wyższej Szkole Biznesu ceremonia inauguracji i graduacji odbędzie się 16 października. WSB nie ma najmniejszych problemów z przeprowadzaniem zajęć zdalnych, dzięki swojemu systemowi Cloud Academy. Nowosądecka uczelnia wyprzedziła problemy pandemii i stała się wyznacznikiem technologicznym dla uczelni w całej Polsce.

Czytaj więcej: Paraliż edukacyjny trwa – WSB ma na to sposób? Polska kieruje wzrok na Nowy Sącz

Pierwszego października wystartował z kolei krakowski Uniwersytet Jagielloński. Studenci nie pocieszą się jednak uczelnią w tym semestrze. Władze UJ zdecydowały o wprowadzeniu formy zdalnej nauczania z elementami kształcenia stacjonarnego. Decyzje o tym, które zajęcia na danym kierunku będą odbywały się w murach uczelni, zostały podjęte przez odpowiednie wydziały i instytuty. Te ćwiczenia, których nie da się przeprowadzić bez specjalistycznego zaplecza lub laboratorium, mają odbywać się w formie tradycyjnej.

- Proszę wszystkich o dbanie o własne zdrowie, bo dbając o własne będziemy dbać o zdrowie innych. Mam nadzieję, że obostrzenia nie będą przeszkadzały nam funkcjonować w obrębie prac badawczych, dydaktycznych i organizacyjnych – mówił rektor UJ, profesor Jacek Popiel, w wystąpieniu z okazji rozpoczęcia roku akademickiego.

Zarówno nauczanie zdalne, jak i stacjonarne ma swoje zalety i wady. Jaką formę nauczania preferujecie? (PS). Fot. Archiwum Sądeczanina/Janusz Bobrek.







Dziękujemy za przesłanie błędu