Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
02/12/2018 - 16:45

Już nie ma uproś. Tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie

Chorzy, którzy wczoraj musieli pójść do lekarza i otrzymali zwolnienie lekarskie już nie wychodzili z gabinetu lekarskiego z wypisanym papierowym druczkiem. Od 1 grudnia lekarze wystawiają wyłącznie zwolnienia elektronicznie.

Można było to robić już od 2016 roku, ale wtedy niewielu lekarzy korzystało z tej opcji. Druk o czasowej niezdolności do pracy  danej osoby jest wpisywany od razu przez lekarza w system informatyczny pracodawcy. Każdy pracodawca musi mieć założone konto płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie korzyści niesie ten system dla pacjenta?

- Nie musi się on już fatygować do pracodawcy, aby w terminie siedmiu dni dostarczyć druk zwolnienia - mówi Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie małopolskim.

W ostatni piątek sale obsługi klientów w placówkach Zakładów Ubezpieczeń Społecznych były czynne do godz. 18.

Wczoraj, a więc w dniu, kiedy lekarze wystawiali już tylko zwolnienia elektroniczne we wszystkich oddziałach ZUS odbywały się tzw. białe soboty. Od godz. 9 do 13 lekarze mogli skorzystać z konsultacji na temat wystawiania elektronicznych zwolnień. Mogli także zarejestrować profil PUE ZUS, uzyskać certyfikat ZUS do podpisywania e-ZLA i przeszkolić się z wystawiania e-zwolnień.

Warto wiedzieć, że od 3 grudnia Centrum Obsługi Telefonicznej (22 560 16 00) w sprawach e-ZLA będzie do dyspozycji klientów w wydłużonych godzinach, tj. od 6 do 22.

Opr.  IM , fot. arch. Sadeczanin.info.Dziękujemy za przesłanie błędu