Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
02/07/2014 - 10:20

Kamianna: gmina Łabowa sprzedaje szkołę

Za 619833,00 złotych można zostać właścicielem budynku po Szkole Podstawowej w Kamiannej. W cenę wliczono 2 ha ziemi, przylegającej do posesji. Sprzedawcą jest Urząd Gminy w Łabowej.
Nieruchomość położona jest w turystycznej wsi Kamianna w gminie Łabowa, przy drodze powiatowej Łabowa-Kamianna-Polany.

W informacji o sprzedaży , zamieszczonej na stronie internetowej UG, czytamy: „Na działce posadowiony jest dwukondygnacyjny budynek szkoły niepodpiwniczony murowany połączony przewiązką z budynkiem jednokondygnacyjnym stanowiącym część mieszkalną. Część mieszkalna budynku znajduje się w stanie surowym zamkniętym z wykonanymi wszystkimi instalacjami i tynkami wewnętrznymi. (…) Sprzedawana jest adaptowana szkoła wraz z urządzeniami rekreacyjnymi i sportowymi (przyszkolnymi) oraz zielenią towarzyszącą. Dopuszczona rozbudowa i modernizacja stosownie do warunków wynikających z ukształtowania i fizjografii terenu oraz wielkości działki. W przypadku likwidacji funkcji szkoły – dopuszcza się adaptację na cele mieszkalne, hotelowo-turystyczne lub usługi kultury, z pierwszeństwem potrzeb samorządowych i lokalnych społeczności. ”

- Placówka szkolna jest od trzech lat nieczynna – wyjaśnia Marek Janczak, wójt gminy Łabowa. – Rodzice, uczących się w niej dzieci sami wyrazili zgodę na jej likwidację, a to ze względu na to że w ościennych szkołach program jest bardziej dostosowany do ich potrzeb.

W szkole bowiem siedmioro dzieci uczyła jedna nauczycielka w trzech klasach. Po zlikwidowaniu placówki oświatowej cześć uczniów była i jest dowożona do Zespołu Szkół w Łabowej. Resztę rodzice odwożą do Szkoły Podstawowej w Polanach.

Tego typu szkoły często przejmowały lokalne stowarzyszenia. Tak było na przykład w Nowicy, w powiecie gorlickim. Tutaj, swego czasu uczyła się trójka dzieci. W Kamiannej mieszkańcy nie podjęli takiej decyzji. Nie zdecydowali się też przejąć budynku na cele społeczne.

Jest to wieś typowo turystyczna, gdzie istnieje kilka obiektów noclegowych. Adaptacja więc byłej szkoły na schronisko turystyczne stoi pod znakiem zapytania. Pomysł z przeznaczeniem tego budynku na dom weselny również nie doczekał się realizacji. Aby poznać przyszłe przeznaczenie tego obiektu trzeba poczekać do września, kiedy to zostanie rozstrzygnięty przetarg na sprzedaż budynku byłej szkoły.

(rob)
Fot. Jacek Nowak
 


Dziękujemy za przesłanie błędu