Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
22/10/2023 - 11:00

Kamionka Wielka: droga się załamała, 800 metrów jest w opłakanym stanie. Co teraz?

Nie odkryjemy Ameryki, jak napiszemy, że tam gdzie ciężki sprzęt, tam uszkodzeń dróg jest więcej niż gdzie indziej. Ale czy jest szansa, by naprawić powiatówkę na wysokości kamieniołomu w Królowej Górnej w gminie Kamionka Wielka?

Jaki sprzęt jest używany w kamieniołomach, widział chyba każdy z nas czy to w Barcicach, Klęczanach czy w Królowej Górnej właśnie. Przy obciążeniu urobkiem mówimy nie o kilku, ale o kilkudziesięciu tonach. Oczywistym zatem jest, że prędzej czy później ruch takiego sprzętu odbije się na stanie drogi po którym te maszyny jeżdżą. Tak jest właśnie w Królowej Górnej.

– Nawierzchnia drogi uległa przełamaniu – obrazuje radny powiatowy Józef Świgut, który apeluje jednocześnie do władz powiatu o zabezpieczenie w przyszłorocznym budżecie środków na naprawę najbardziej uszkodzonego w ten sposób odcinka powiatówki Królowa Górna – Ptaszkowa. Mowa dokładnie o 800 metrach. Przy okazji Świgut zaznacza, że uszkodzona jest nie tylko nawierzchnia, ale również podbudowa drogi tym samym uszkodzenia będą postępować bardzo szybko. 

Pieniądze za frekwencję dla gmin! Dla Kamionki Wielkiej to 2,5 miliona! Ale czy rzeczywiście będą?

Starosta Marek Kwiatkowski odpowiada bardzo zwięźle: - Przy konstrukcji budżetu Powiatu Nowosądeckiego na 2024 rok zostaną uwzględnione środki na bieżące remonty nawierzchni. Wnioskowana droga na wskazanym odcinku wymaga wzmocnienia podbudowy i wykonania nowej konstrukcji jezdni dostosowanej do obecnych potrzeb ruchu drogowego. Z kolei wydatki z budżetu powiatu w pierwszej kolejności będą kierowane na udział własny w zadaniach już objętych programami rządowymi wspierającymi drogownictwo oraz na które będzie można uzyskać dofinansowanie z innych źródeł.

Tym samym wniosek radnego będzie rozpatrywany w kontekście tych uwarunkowań. - Do czasu docelowej przebudowy tego odcinka drogi będą wykonywane bieżące naprawy powodujące utrzymać podstawowe wymogi bezpieczeństwa i ciągłość komunikacji – gwarantuje starosta. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu