Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
30/04/2024 - 18:10

Kamionka Wielka i Łącko zawarły pakt o mieszkaniach. Co z tego będą mieli mieszkańcy?

Na wczorajszej sesji w Kamionce Wielkiej, ostatniej w tej kadencji, podjęli uchwałę w sprawie współpracy z gminą Łącko w zakresie pomocy społecznym. Co to ma wspólnego z mieszkaniami?

Jednym z ustawowych, tak zwanych zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym jest prowadzenie i zapewnienie miejsc w mieszkaniach chronionych. Ale na terenie Kamionki Wielkiej, nie ma takiego ani jednego mieszkania chronionego. Furtką jest podpisanie o możliwości korzystania z takiego mieszkania z gminą, która takie lokale ma. Wybór gospodarzy Kamionki Wielkiej już wiele lat temu padł na gminę Łącko.

Pierwsze międzygminne porozumienie w tej sprawie samorządy zawarły w 2020 roku. 

Kamionka Wielka: koniec chodzenia na msze z duszą na ramieniu. Robią chodnik do kościoła

Od tego jednak czasu znowelizowano ustawę o pomocy społecznej – dokładnie w lipcu 2023 r. – co wymusiło na gminach przekształcenie mieszkań chronionych w mieszkania treningowe i/lub mieszkania wspomagane.

Rada Gminy w Łącku podjęła uchwałę w tej sprawie 8 grudnia 2023 roku. Tym samym musi się zmienić treść jego porozumienia z gminą Kamionka Wielka. Taka decyzja zapadła tutaj – za zgodą radnych – 29 kwietnia.

Przypomnijmy też, że w mieszkaniu wspomaganym świadczy się usługi bytowe, pracę socjalną oraz pomoc w wykonywaniu czynności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu i realizacji kontaktów społecznych w celu utrzymania lub rozwijania niezależności osoby na poziomie jej psychofizycznych możliwości.

Mieszkanie wspomagane jest przeznaczone w szczególności dla:
- osoby niepełnosprawnej, w tym osoby niepełnosprawnej fizycznie lub osoby z zaburzeniami psychicznymi,
- osoby w podeszłym wieku lub przewlekle chorej. ([email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu