Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
16/10/2019 - 15:25

Karta Nowosądeczanina przyjęta. Od kiedy darmowa komunikacja miejska i parkingi?

Już dzisiaj rada miasta Nowego Sącza przyjęła uchwałę o wprowadzeniu programu „Karta Nowosądeczanina”. Przypomnijmy, że jest to sztandarowe hasło wyborcze i projekt obecnego prezydenta Ludomira Handzla. Ostatecznie radni grubo po północy powiedzieli temu projektowi tak, ale nie obyło się oczywiście bez zgrzytów. Uchwała w tej sprawie została przyjęta 13 głosami radnych. Trzech radnych wstrzymało się od głosu, a czterech nie zagłosowało w ogóle mimo obecności na sesji.

Tak kluczowy punkt dotyczący podjęcia uchwały wprowadzającej program „Karta Nowosądeczanina” znalazł się w porządku obrad jako jeden z kilku ostatnich. Podczas wczorajszej sesji radni Koalicji Nowosądeckiej próbowali przesunąć właśnie ten punkt nieco wcześniej, ale niewiele wskórali.

Był to jeden z ważniejszych projektów uchwał, które były rozpatrywane na wczorajszej sesji RM.

Radni ostatecznie przyjęli uchwałę dotyczącą „Karty Nowosądeczanina”, ale część radnych miała co do tego sztandarowego programu Ludomira Handzla pewne zastrzeżenia. Chodzi o kluczową kwestię, skąd miasto weźmie pieniądze na realizację tego programu.

- Jest to historyczny moment - rekomendował sztandarowy projekt prezydent Ludomir Handzel. – To dopiero jego początek. Startujemy oczywiście od darmowej komunikacji dla mieszkańców Nowego Sącza, która, jak wszystko na to wskazuje będzie wdrożona od 1 stycznia 2020 roku. Chodziło mi o to, aby projekt był tak sformułowany, żeby był rozwojowy. Ta karta, która znajdzie się w portfelu każdego sądeczanina będzie służyła jako karta rabatowa i lojalnościowa. Mam nadzieję, że ten projekt  będzie się rozwijał.

Nad przygotowaniem programu „Karta Nowosądeczanina” pracował kilkuosobowy zespół, a jego założenia prezentowała Anna Bednarczyk-Maśko, która w nim pracuje. Posiłkowała się także przygotowaną prezentacją.

- Głównymi założeniami programu, to oczywiście wspominana wielokrotnie darmowa komunikacja, darmowe parkingi miejskie, a także tańsze produkty i usługi dla mieszkańców Nowego Sącza na podstawie umów zawieranych z partnerami programu - informowała Anna Bednarczyk-Maśko.

Referująca program wymieniła miasta w Polsce, które korzystają już z darmowej komunikacji. Taką posiadają między innymi miasta Oświęcim, czy Krynica Zdrój. Podobne programy zostały wprowadzone w Warszawie, gdzie karta jest bardzo mocno rozbudowana, Krakowie, Oświęcimiu i Gdańsku.

- W naszej karcie będą zapisane ulgi, rabaty na usługi, darmowe parkingi oraz przejazdy – dodaje Annda Bednarczyk-Maśko. – O kartę będzie mógł się ubiegać każdy mieszkaniec Nowego Sącza. Karta jest rozwojowa przez możliwość zastosowania e-usług. Będzie służyła jako bilet komunikacji miejskiej obsługiwanej przez MPK. Mieszkańcy będą mieli zagwarantowane pierwsze 90 minut darmowego parkowania na parkingach miejskich każdego dnia, 10-proc. zniżkę na basen. Będzie ją można też wykorzystywać jako bilet wstępu na imprezy organizowane przez miasto Nowy Sącz.

Większość z radnych przychylnie podchodzi o tego pomysłu, ale część obawia się skąd miasto weźmie na to pieniądze. Projekt uchwały został przyjęty z autopoprawką. Radni z klubu „PiS - Wybieram Nowy Sącz” mieli dużo wątpliwości dotyczących rzetelności i dokładności planu przedstawionego przez prezydenta.

O tych wątpliwościach niektórych radnych mówił radny Wojciech Piech, przewodniczący komisji infrastruktury i ochrony środowiska, która między innymi opiniowała ten projekt uchwały. Ta komisja ostatecznie pozytywnie zaopiniowała wspomniany projekt, ale…

Radni zwracali uwagę między innymi na brak analizy finansowej projektu.

- Owszem padały kwoty wdrożenia systemu sięgające nawet 5 mln złotych – napomknął radny Wojciech Piech. – W istocie nadal nie wiemy, ile będzie kosztował ten projekt, na jaki koszt będzie narażony budżet Nowego Sącza i sądeccy podatnicy. Kolejna wątpliwość dotyczy nieodgadnionej oferty, jaka kryje się za tą kartą. Nie wiemy, jakie atrakcje, jakie bonusy będą mieściły się w tej ofercie. Mgliście mówi się o bezpłatnej komunikacji, czy też o ofercie bezpłatnego parkowania przez 90 minut we wszystkich strefach płatnego parkowania. W istocie nie wiemy, co będzie się składać na ofertę, drogiego produktu.

Projekt chwalili natomiast inni radni, między innymi Józef Hojnor.

- Jest to wydarzenie historyczne i dziejowe, jeśli chodzi o samorząd. Jest to spełnienie wieloletniego marzenia sądeczan. Owszem ten program będzie kosztował, ale plusów jest zdecydowanie więcej. Mieszkańcy będą identyfikowali się z miastem – stwierdził radny Józef Hojnor. – Karta Nowosądeczanina będzie rozwojowa.

Aby stać się posiadaczem karty trzeba będzie złożyć stosowny wniosek.  Będą mogli z niej korzystać osoby zamieszkujące w  Nowym Sączu i płacące w naszym mieście podatki. Ma ona wejść w życie 1 stycznia 2020 roku.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe