Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
21/05/2024 - 13:05

Kierowco, pamiętaj o nowym obowiązku! Bez tego nie dostaniesz przeglądu

Jeżeli jesteś kierowcą i poruszasz się samochodem dostosowanym do zasilania autogazem (z zamontowaną instalacją LPG), pamiętaj o nowym obowiązku, bez którego spełnienia Twój pojazd nie może wyjechać na drogę.

Obowiązek dla samochodów z instalacją LPG 

Chodzi o konieczność umieszczania tabliczki, zawierającej podstawowe informacje, identyfikujące firmę odpowiedzialną za montaż instalacji LPG. Bez tych tabliczek pojazdy nie przejdą obowiązkowego przeglądu technicznego i nie będą mogły wyjechać na drogi. 

Kogo obejmuje nowy obowiązek?

Jak podaje, cytowany przez Fakt.pl,  Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, pod koniec 2023 roku po polskich drogach poruszało się ponad 2,5 miliona samochodów wyposażonych w instalację LPG. To wprawdzie nieco mniej niż rok wcześniej, bo niewiele już nowych aut ma fabryczną instalację LPG, a przeciętny wiek "zagazowanego" auta to aż 19,5 roku. Jednak nowych instalacji gazowych w 2023 roku - zliczyła Interia.pl - zostało zamontowanych ponad 50 tysięcy. I to właśnie aut z nową instalacją dotyczą nowe przepisy. Od maja, kierowcy decydujący się na montaż instalacji LPG w swoich pojazdach, muszą zatem pamiętać o nowym obowiązku i poprawnie wypełnionej tabliczce. 

Od kiedy wchodzi obowiązek?

Przepisy powstały jeszcze we wrześniu 2023 roku, a obowiązek umieszczenia specjalne tabliczki wszedł w życie 17 maja 2024 r. Od tego dnia samochody z nową instalacją LPG muszą posiadać naklejkę z podstawowymi informacjami, pozwalającymi na identyfikację firmy odpowiedzialnej za montaż takiej instalacji. Nowy obowiązek - wprowadzony we wrześniu 2023 roku rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury — związany jest z wejściem w życie nowych przepisów związanych z homologacją instalacji LPG.

Wzór tabliczki

Zgodnie z rozporządzeniem naklejki muszą być umieszczone w sposób trwały i łatwo dostępny, w widocznym miejscu na ramie drzwi lub pod pokrywą komory silnika. Obowiązek ich umieszczenia spoczywa na monterze instalacji LPG.

Tabliczka musi zawierać dane umożliwiające identyfikację warsztatu, który przeprowadził zmianę na zasilanie LPG, oraz instalatora, w którego sieci ten warsztat funkcjonuje. Taka tabliczka (naklejka) musi być również wykonana z materiału odpornego na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.

Właściciel pojazdu powinien upewnić się, że zakład montujący instalację nie zapomniał o tym nowym wymogu. Producenci instalacji oferują tabliczki w cenie około 5 zł za sztukę. Brak tabliczki spowoduje, że pojazd nie przejdzie obowiązkowego przeglądu technicznego, co uniemożliwi mu wyjazd na drogę. ([email protected]),fot. pexels.comDziękujemy za przesłanie błędu