Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
19/05/2020 - 18:55

Kierowcy, slalom na drodze. W Rytrze idzie kanalizacja

To, czego nie mogą się już doczekać mieszkańcy Połomi w Rytrze, kierowców pewnie nie ucieszy. Rusza tu właśnie budowa kanalizacji, a tym samym wykonawcy zapowiadają utrudnienia na tutejszej drodze. Na szczęście całe zamieszanie ma potrwać tylko dwa tygodnie.

Inwestycja na Połomi sprawi, że gmina Rytro, za wyjątkiem dwóch przysiółków, będzie skanalizowana niemal w stu procentach. Przetarg na rozbudowę sieci kanalizacyjnej w tym miejscu rozstrzygany był już w trakcie epidemii koronawirusa i wzięło w nim udział aż 7 firm. Postępowanie wygrała firma z Tęgoborza w gminie Łososina Dolna z ceną w wysokości ok. 75 tys. zł. To była wyjątkowo korzystna oferta, bo gmina na wpięcie do sieci kanalizacyjnej kolejnych 10 gospodarstw domowych zarezerwowała w budżecie o wiele więcej, bo 120 tys. zł.

Teraz projekt wkracza w fazę zasadniczą – wykonawca przystąpił do prac w terenie i co nieuniknione na drodze na Połomi pojawi się ciężki sprzęt i są robione wykopy a przez co przejazd tu będzie utrudniony. Jak zapewniają władze gminy potrwa tylko dwa dni a całość prac powinna być zamknięta w ciągu dwóch tygodni. – Dzisiaj ekipa zwozi sprzęt więc utrudnienia zaczną się od jutra – zaznacza wójt Jan Kotarba.

Zobacz też: 49-metrowy kolos GSM nie zeszpeci Rytra! Inwestor się wycofał

I teraz kolejna ważna informacja – jak przy większości inwestycji kanalizacyjnych mieszkańcy liczą na dofinansowanie gminy do przyłączy. A tu panuje epidemia i w Urzędzie Gminy trzeba mocno zaciskać pasa. Czy mimo to samorząd wesprze finansowo kolejnych beneficjentów systemu kanalizacyjnego? W końcu dzięki korzystnemu przetargowi udało zaoszczędzić około 45 tys. na pracach zasadniczych. I tu mamy dobre i złe wieści – dopłat do przyłączy nie będzie, bo jak informuje Kotarba, za zaoszczędzone pieniądze można położyć kolejne dwieście metrów sieci w innym miejscu.

Przypomnijmy, że kolejne inwestycje kanalizacyjne przewidziane są na przysiółkach Wilkówka i koło wiatraka.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu