Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
29/01/2022 - 08:50

Kieszenie piwniczan uratowane, stawki śmieciowe utrzymane. Jakim cudem?

Na ostatniej sesji piwniczańscy radni podjęli bardzo ważną decyzję, dzięki której udało się utrzymać stawki opłat za wywóz śmieci na dotychczasowym poziomie a dodatkowo zachować ulgi dla rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej. Jak to się udało?

Kieszenie piwniczan uratowane, stawki śmieciowe utrzymane. Jakim cudem?

Sedno sprawy tkwi w tym, że część śmieci będzie odbierana z gospodarstw domowych rzadziej niż dotychczas. Jeszcze przed sesją burmistrz Dariusz Chorużyk podkreślał, że propozycja zmniejszenia częstotliwości odbioru odpadów jest zgodna z ustawą. - Robimy wszystko, by nasz system śmieciowy bilansował się zgodnie z ustawą, ale w taki sposób, by mieszkańcy jak najmniej odczuli perturbacje na rynku śmieciowym, gdzie stawki skaczą czasem z dnia na dzień – zaznaczał.

- Radni przegłosowali tę propozycję bez większej dyskusji – komentuje już po sesji przewodniczący rady Adam Musialski, który jest jednocześnie przekonany o tym, że na decyzję radnych miały też wpływ informacje o tym, że Najwyższa Izba Kontroli zapowiada na ten rok szeroko zakrojone kontrole systemów śmieciowych w samorządach całej Polski. To pokłosie napływających do NIK pogłosek o tym, że wielu gminach stawki są dziś zawyżone albo wręcz przeciwnie – sztucznie zawyżone.

Zobacz też: Ci radni nie chcą zarabiać więcej? Sołtysów też nie docenili

- Dlatego musimy zwrócić baczniejszą uwagę na działanie systemu u nas, bo taka kontrola może być przeprowadzona również na terenie Piwnicznej-Zdroju – zaznacza Musialski.

Niezależnie od pobudek, jakie kierowały piwniczańskimi radnymi dla mieszkańców najważniejsze są skutki ich głosowania. I tak śmieci będą odbierane z następującą częstotliwością:
1) z części miejskiej:
a) odpady komunalne zmieszane oraz bioodpady:
− dla budynków jednorodzinnych – raz na dwa tygodnie (od kwietnia do października),
− dla budynków jednorodzinnych – raz w miesiącu (od listopada do marca),
− dla budynków wielolokalowych – raz w tygodniu (od kwietnia do października),
b) odpady komunalne segregowane:
− dla budynków jednorodzinnych – raz w miesiącu,
− dla budynków wielolokalowych – raz w tygodniu.
2) z części wiejskiej odpady segregowane, zmieszane oraz bioodpady będą odbierane raz w miesiącu.

Pozwala to na zachowanie dotychczasowych stawek opłat – opłata podstawowa za odbiór śmieci segregowanych 23 zł od osoby miesięcznie, dla członków rodzin o najniższych dochodach objętych pomocą społeczną – 21 zł. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)







Dziękujemy za przesłanie błędu