Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 12 grudnia. Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
23/07/2019 - 15:40

Kluby PiS i "Wybieram Nowy Sącz" chcą programu naprawczego dla NOVA

Podczas dzisiejszej sesji radni nie zgodzili się na dyskusję w sprawie spółki NOVA. Wprowadzony został natomiast dodatkowy projekt uchwały w sprawie określenia działania prezydenta Nowego Sącza w zakresie wypracowania programu naprawczego dla wspomnianej spółki.

Ten punkt został wprowadzony na prośbę radnej Barbary Jurowicz (PiS). Wniosek rekomendowała radna Teresa Cabała.

- Ten program naprawczy należy przedłożyć Radzie do dnia 2 września br. - zaznaczyła radna Teresa Cabała.

Prawnicy Urzędu Miasta wypowiedzieli się jednak, że określenie terminu jest raczej niezasadne.

Radna Barbara Jurowicz w imieniu klubu ustosunkowała sie do tego dlaczego połączone kluby (PiS i "Wybieram Nowy Sącz" odrzuciły wniosek o debacie na temat spółki NOVA. Jak głosowali radni? Dziewięciu było za, 13 przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

- Decyzja o wprowadzeniu  punku dotyczącego kierunków działania prezydenta w sprawie wypracowania programu naprawczego była podyktowana tym, że prezes spółki pełni funkcję od pięciu miesięcy. Ani prezes, ani prezydent od tego czasu nie zająknął się, że sytuacja spółki jest taka, a nie inna. - tłumaczyła radna Jurowicz.

Klub PIS i wybieram Nowy Sącz zdecydowały, że nie będą debatowały o niczym. Ta debata, bez programu naprawczego byłaby bezsensowna.

Radny Leszek Zegzda, w imieniu klubu Koalicja Obywatelska zabierając głos stwierdził, że nie rozumie dlaczego punkt o debacie został odrzucony, a wprowadzony punkt o programie naprawczym.

- Nie przerzucajmy problemu, jak gorący kartofel z ręki do ręki. Jeśli go dzisiaj nie rozwiążemy, za dwa, albo trzy miesiące będziemy mieli olbrzymi problem - mówił radny Zegzda.

- Odrzucenie debaty o spółce NOVA jest założeniem prezesowi spółki knebla na usta. Mieszkańcy mają prawo dowiedzieć się, skąd wzięła się tak trudna sytuacja i jakie kroki podjął zarząd spółki, aby tej sytuacji przeciwdziałać. To nie jest debata o niczym, to debata o istotnych sprawach, bo przecież nie chcielibyśmy, aby szczuty biegały po Nowym Sączu - mówił radny Krzysztof Ziaja.

Uchwała  o określeniu kierunków działania prezydenta miasta w zakresie wypracowania programu naprawczego dla spółki NOVA ma być uchwałą intencyjną.

- Problem spółki NOVA jest duży - Grzegorz Fecko. - Chciałbym, aby prezydent mógł się wypowiedzieć w tej sprawie.

- Komunalna NOVA wymaga pilnego programu naprawczego i to trzeba wykonać i to pilnie - włączyła się do dyskusji radna Cabała. - Nieporozumieniem jest, że co miesiąc należy dołożyć do spółki pół  miliona złotych.

Radny Maciej Rogóż złożył wniosek formalny o zamknięcie dyskusji w tej sprawie. I tak radni zdecydowali. Radny Leszek Gieniec złożył wniosek formalny o reasumpcje głosowania, bo, jak stwierdził nie działał guzik na jego urządzeniu do głosowania.

Przewodnicząca rady miasta przychyliła się do tej prośby. Jeszcze raz odbyło się głosowanie w tej sprawie (11 radnych za, 9 przeciw, 2 wstrzymało się od głosu). Dyskusja została zamknięta.

Radni przyjęli uchwałę w sprawie określenia kierunków działania prezydenta Nowego Sącza w zakresie wypracowania programu naprawczego dla spółki NOVA. Za głosowało 13 radnych, dwóch było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. 

Jak dowiedział się portal Sądeczanin.info, Zarząd spółki NOVA pracuje nad programem naprawczym. Ma być gotowy do 31 sierpnia br.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu