Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 11 lipca. Imieniny: Benedykta, Kariny, Olgi
23/06/2017 - 08:45

Ko zasłużył na to, żeby być Zasłużonym dla Ziemi Sądeckiej?[ZDJĘCIA]

Są szlachetni i bezinteresowni. Swoim działaniem i postawą rozsławiają naszą Małą Ojczyznę. Robią to w różnych dziedzinach - w życiu społecznym, politycznym , naukowym i kulturalnym, także w działalności charytatywnej. To najkrótsza charakterystyka znamienitych postaci, które dołączyły do grona odznaczonych honorową odznaką Zasłużonych dla Ziemi Sądeckiej. Uroczystość wręczenia medali odbyła się podczas uroczystej sesji Rady Powiatu Nowosądeckiego.

Kolejne wybitne postaci dołączyły do grona Zasłużonych dla Ziemi Sądeckiej. Podczas uroczystej sesji honorowe odznaki wręczyli im przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Zygmunt Paruch i starosta nowosądecki Marek Pławiak.

Sylwetki Zasłużonych przybliżyli wiceprzewodniczący Rady Jan Gomółka i Józef Świgut.

Rada Powiatu Nowosądeckiego przyznaje honorowe odznaki od 2003 r. Do tej pory doceniono w ten sposób ponad 200 osób. W tym roku to „siedmioro wspaniałych”.

Prof. dr hab. n. med. Antoni Basta – wybitny specjalista w zakresie ginekologii i położnictwa oraz ginekologii onkologicznej. Choć zawodowo związany z Krakowem zawsze podkreśla, że pochodzi z Sądecczyzny. Jego rodzinny dom znajduje się w Tabaszowej. Profesor Basta jest współautorem 31 podręczników i 5 monografii. W uznaniu osiągnięć naukowych i dydaktyycznych został uhonorowany m.in.srebrnym medalem "Plus ratio quam vis" Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor nigdy nie zerwał więzi z rodzinną ziemią, a tysiące sądeczanek zawdzięcza mu zdrowie i życie.

Edward Cisowski – mieszkaniec Wielogłów swoje życie poświęcił działalności społecznej, mającej na celu rozwój rodzinnej miejscowości. Był przewodniczącym komitetu budowy szkoły, kościoła, a także inicjatorem rozbudowy miejscowego ośrodka zdrowia oraz budowy boiska sportowego "Dąbrovia" – Wielogłowy. Cieszy się powszechnym szacunkiem i uznaniem.

Ks. Zdzisław Lisowski – piwniczanin, znany jako przeciwnik systemu komunistycznego. W stanie wojennym nie wahał się wspierać represjonowanych i ich rodzin. Dał się poznać jako gorliwy duszpasterz ale również przyjaciel młodzieży. Od początku swej posługi dbał o życie lokalnej społeczności. Miał ogromny wkład w budzenie aktywności społecznej mieszkańców regionu.

Maria Marcinowska – pedagog, działaczka społeczna, która przez lata dbała o rozwój wsi gminy Korzenna. Starała się nie tylko nauczać, ale też wychowywać młode pokolenia. Wspólnie z mężem była głównym inicjatorem budowy Szkoły Podstawowej w Trzycierzu, wzniesionej w całości w czynie społecznym, co było ewenementem w skali kraju. Maria Marcinowska jest inicjatorką pomysłu pozyskiwania i dostarczania z Banku Żywności paczek dla potrzebujących, przy współpracy z lokalnym samorządem.

Piotr Trochanowski – mieszkający w Krynicy-Zdroju wybitny poeta pochodzenia łemkowskiego. Jest psalmistą, dyryguje chórem i komponuje muzykę, także do pieśni religijnych. Pisze po łemkowsku jako Petro Murianka. Był współorganizatorem pierwszych łemkowskich watr w Czarnej, Hańczowej i Bartnem. Dzięki zachowaniu tradycji łemkowskich na nowo odkrywa wielokulturowość Sądecczyzny i promuje ją wśród mieszkańców regionu oraz turystów.

Władysław Talarczyk – malarz pochodzący z Czarnego Potoku nieopodal Łącka. Jest artystą subtelnym i niezwykle wrażliwym. Tę wrażliwość wyniósł z rodzinnego domu i miejsca, w którym się wychował. Jego twórczość przyczynia się do promocji Sądecczyzny zarówno w kraju jak i za granicą. Za wybitne osiągnięcia w 2009 r. został odznaczony Medalem "Honoris gratia". Jest ambasadorem Ziemi Sądeckiej.

Najwyższym powiatowym wyróżnieniem uhonorowano także ks. bp. dr. Władysława Bobowskiego, pochodzącego z Tropia wybitnego kapłana, który przez lata opiekował się młodym pokoleniem seminarzystów, pełniąc m.in. funkcję ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

Był animatorem rozwoju duchowego młodych, zainicjował organizację letniego wypoczynku dzieci i młodzieży, zwanego "Wakacjami z Bogiem". Dzięki niemu w diecezji tarnowskiej powstała i rozwinęła się Dziewczęca Służba Maryjna. Ks. biskup nie mógł przybyć na sesję, więc medal "Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej" wręczyli mu 19 czerwca w Tarnowie Zygmunt Paruch i Marek Pławiak.

- Tego co zrobiliście dla swoich małych ojczyzn nie sposób przecenić - przekonywał odznaczonych Zygmunt Paruch. - Na zawsze wpisaliście się w historię Sądecczyzny i przyczyniliście się do budowania jej pomyślności.

Słowa uznania i wdzięczności za ofiarną pracę skierował do Zasłużonych także starosta Marek Pławiak.

- Płynące z Państwa ust sugestie, że nie zasłużyliście na taki zaszczyt traktuję jako przejaw skromności - stwierdził Marek Pławiak. - Kapituła bardzo merytorycznie oceniła zgłoszone kandydatury i nie miała wątpliwości, że dokonała właściwego wyboru. Podpisuję się pod nim, ponieważ jestem pełen podziwu dla tego, czego dokonaliście. My wszyscy możemy czerpać z waszego doświadczenia, zaangażowania i licznych talentów. Jesteście dla nas wszystkich wzorem do naśladowania.

(szel)

Fot. Paweł Szeliga  

Zasłużeni dla Ziemi Sądeckiej 2017
Mogą być dla innych wzorem


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)