Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
22/11/2018 - 14:50

Kobiety rządzą w gminie Łabowa. A nowa wójt zarobi mniej. O ile?

Gminą Łabowa rządzi od dzisiaj Marta Słaby, jedyna kobieta wśród gospodarzy sądeckich gmin, która wygrała tegoroczne wybory samorządowe. Wolą wyborców będzie kierowała gminą przez pięć najbliższych lat.

W pierwszej turze Marta Słaby pokonała dotychczasowego wójta Marka Janczaka, który rządził tą gminą nieprzerwanie przez szesnaście lat. Dzisiaj, podczas pierwszej sesji inaugurującej nową kadencję samorządową nowa pani wójt, jak i radni złożyli ślubowanie. Wyjątkowo tłoczno było dzisiaj na sesji inaugurującej nową kadencję tamtejszego samorządu, który pracował będzie w latach 2018 – 2023.

Do Urzędu Gminy przybyli m.in. przedstawiciele szkół i innych jednostek działających na terenie gminy, Nadleśnictwa w Nawojowej, różnych organizacji, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej, sołtysi, a także mieszkańcy gminy Łabowa.  

Sesja była oczywiście transmitowana on – Line, a radni głosowali już za pośrednictwem systemu elektronicznego. Otworzył ją Marian Saczka, najstarszy wiekiem radny.

Na pierwszą sesję przybyło trzynastu radnych. Marta Słaby, obecna wójt również zdobyła mandat radnej. Jednak, z uwagi na to, że została wójtem gminy Łabowa, komisarz wyborczy wygasił jej mandat. Dlatego też gminę Łabowa czekają w najbliższym czasie wybory uzupełniające. Na jej miejsce zostanie wybrany do rady nowy radny, albo radna.

Pierwsza sesja nowej kadencji przebiegła szybko i sprawnie. Najpierw uroczyste ślubowanie zostało odebrane od pań i panów radnych, a potem rotę ślubowania wygłosiła nowa pani wójt Marta Słaby.

- 21 października br. głosami mieszkańców gminy Łabowa zostałam wybrana na stanowisko wójta gminy Łabowa – powiedziała Marta Słaby. - Ten wybór, ta zbiorowa decyzja lokalnej społeczności, to dla mnie wyraz ogromnego zaufania, którego nie zawiodę, ale i wielka odpowiedzialność, której zamierzam sprostać. Nie potrafię znaleźć słów, którymi mogłabym wyrazić moją wdzięczność, by moje podziękowania były na miarę Waszego zaufania. Dziękuję wszystkim mieszkańcom za to, że udzielili mi tak mocnego mandatu zaufania. Zobowiązuję się temu sprostać, by ten kredyt zaufania, jaki został mi udzielony, spłacić.

Jeśli Bóg da przeżyć w zdrowiu najbliższe 5 lat, to mam nadzieję, że spotkamy się tutaj na ostatniej sesji, a wtedy ja, państwo, a przede wszystkim mieszkańcy gminy, będziemy mogli powiedzieć że te pięć lat nie zostało zmarnowane. Ja oraz radni od teraz odpowiadamy przed mieszkańcami naszej gminy za spełnienie swoich obietnic i za to będziemy w przyszłości rozliczeni. Mając świadomość jak wspaniałych ludzi mam wokół siebie mogę obiecać, że nie zmarnuję Waszego zaufania.

Marta Słaby zapowiedziała, że jako wójt będzie zarabiała znacznie mniej niż jej poprzednik. Zamiast 12 tysięcy złotych - około 8 tysięcy, plus dodatki.

Zarządzanie gminą to delikatna materia - przyznała nowa pani wójt. Zawsze w takiej sytuacji pojawia się pokusa, że może warto ostrożnie, że może poczekać, że może zmiany są niepotrzebne. - Otóż nie, szanowni państwo -  podkreśliła Marta Słaby. - Zmiany są dobre, cytując Goethego „kto nie idzie do przodu ten się cofa”. Potrzebujemy zmian, a „największą szansą na skuteczne zmiany jest uświadomienie sobie, jak wiele zależy od nas samych.

Nowa pani wójt podziękowała byłemu już wójtowi Markowi Janczakowi za to, że przez szesnaście lat kierował tą piękną gminą. Życzyła mu szybkiego powrotu do zdrowia. Martę Słaby w imieniu pracowników Urzędu Gminy powitał Krzysztof Setlak, sekretarz Urzędu i wręczył nowej szefowej przepiękny bukiet biało-czerwonych kwiatów. Jak stwierdził ich kolorystyka wpisuje się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na dzisiejszej sesji nowa rada wybrała także przewodniczącego Rady Gminy i dwóch zastępców.

Na przewodniczącego Rady Gminy Łabowa zostało zgłoszonych dwóch kandydatów: Maria Stopka oraz Jan Gawęcki. W tajnym głosowaniu radni zdecydowali, że na czele Rady Gminy stanie Maria Stopka. Wybrano też dwóch wiceprzewodniczących Rady. Pierwszym wiceprzewodniczącym został Piotr Izworski, a drugim Przemysław Nosal.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.

Sesja inauguracyjna w gminie Łabowa
Sesja inauguracyjna w gminie Łabowa


Dziękujemy za przesłanie błędu