Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 lutego. Imieniny: Antoni, Oswalda, Romana
26/10/2023 - 15:20

Kolejna decyzja ministra obrony narodowej. Wiemy coraz więcej o wojsku w Wojnarowej [ZDJĘCIA]

Trwają intensywne prace w Wojnarowej, dzięki którym wojsko ponownie zagości na Sądecczyźnie. Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się od apelu poparcia przygotowanego przez SKT Sądeczanin. Decyzją ministra obrony narodowej poznaliśmy wzory proporca, odznak czy legitymacji, którymi posługiwać się będą żołnierze.

Wzory graficzne 3 Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Józefa Gizy

Prace związane z budową jednostki wojskowej w Wojnarowej trwają już od kilkunastu tygodni. Przypomnijmy, że powstaje tutaj jednostka wojskowa w ramach 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Niedawno wizytował to miejsce Mariusz Błaszczak - minister obrony narodowej, któremu towarzyszył wicemarszałek sejmu -  Ryszard Terlecki oraz wiceminister spraw zagranicznych - Arkadiusz Mularczyk. O tym, co mówili przeczytacie TUTAJ.

O wojsku pojawia się coraz więcej szczegółów. 3 Batalion Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Józefa Gizy na mocy decyzji ministra obrony narodowej z 17 października ma już określone wzory graficzne proporca rozpoznawczego dowódcy, odznaki pamiątkowej, oznaki rozpoznawczej (na mundur wyjściowy i polowy) oraz legitymacji, na której widzimy napis “Wojnarowa”. To tylko kolejne potwierdzenie, gdzie jednostka będzie stacjonowała.

Wojsko wraca na Sądecczyznę

Zgodnie z zapewnieniami, formowany lekki batalion górski będzie wysoce manewrową, zdolną do przerzutu drogą powietrzną, autonomiczną, wyspecjalizowaną w działaniach wysokogórskich jednostką wojskową wchodzącą w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Proces formowania jednostki będzie odbywać się w dwóch lokalizacjach -  w Wojnarowej, gdzie będzie dowództwo, sztab, pododdziały bojowe oraz pododdziały wsparcia i zabezpieczenia oraz w Zakopanem, gdzie będzie znajdował się jeden z pododdziałów bojowych wysokogórskich, dedykowany do specyficznych działań w górach wysokich oraz pododdziały wsparcia i pododdziały dowodzenia.

Batalion będzie liczył około 650 żołnierzy wyposażonych w najnowocześniejszy lekki sprzęt, który jest charakterystyczny dla pododdziałów górskich. Będą tutaj lekkie pojazdy terenowe 4x4, lekkie pojazdy rozpoznawcze, bezpilotowe statki powietrzne oraz szereg środków rażeniowych dedykowanych dla pododdziałów lekkich.

Etap formowania jednostki będzie odbywał się w dwóch przedziałach czasowych - od 2023 do 2025 roku (formowanie dowództwa sztabu dwóch pododdziałów bojowych oraz pododdziałów wsparcia i zabezpieczenia) oraz w latach 2026 – 2029 (kiedy zostaną uformowane kolejne pododdziały wsparcia i pododdziały bojowe). Po tym roku ma zostać osiągnięta pełna zdolność bojowa. 

Szeroki odbiór apelu poparcia o powrót wojska na Sądecczyznę

Przypomnijmy, że powrót wojska na Sądecczyznę jest możliwy dzięki Zygmuntowi Berdychowskiego i Społeczno-Kulturalnemu Towarzystwu Sądeczanin, które stworzyło apel poparcia dla tej inicjatywy i zainaugurował zbiórkę podpisów.

Podpisało się pod nim w sumie ponad 30 tysięcy osób, a całość została przekazana wicepremier Beacie Szydło i ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi. Zadeklarowali wówczas, że wojsko wróci w nasze strony. 

W grudniu 2021 roku Ministerstwo Obrony Narodowej kupiło od gminy Korzenna 30-hektarową działkę w Wojnarowej. Przygotowywanie terenu trwa. ([email protected], fot.: Rafał Gajewski, MON)

Wzory graficzne 3 Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Józefa Gizy
Trwają intensywne prace w Wojnarowej, dzięki którym wojsko ponownie zagości na Sądecczyźnie. Decyzją ministra obrony narodowej poznaliśmy wzory proporca, odznak czy legitymacji, którymi posługiwać się będą żołnierze.


Dziękujemy za przesłanie błędu