Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 marca. Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
25/11/2022 - 15:30

Kolejny szczebel drabiny samorządowej pokonany. Czy w końcu udostępnią Most Stacha turystom?

W Znamirowicach znajduje się jeden z najbardziej znanych zabytków w regionie – niezwykła, kamienna budowla, symbol determinacji ludzkiej, uporu i wytrwałości w dążeniu do celu. Mowa o Moście Jana Stacha – skromnego rolnika, który wzniósł most własnymi siłami. Niestety od dłuższego czasu nie tak łatwo zwiedzić to miejsce.

Czytaj też: Wielki Most Jana Stacha w Znamirowicach. Turyści chcieliby go zobaczyć, ale jak?

Dzięki ogólnopolskiemu zainteresowaniu mediów z roku na rok coraz więcej turystów odwiedza wielki most w Znamirowicach, wzniesiony przez Jana Stacha, człowieka o wielkim sercu i zapale. Radny gminy Łososina Dolna i sołtys Znamirowic Jacek Turek od dłuższego czasu stara się o uregulowanie kwestii dostępności mostu dla turystów. Radny prowadził już w tej sprawie rozmowy na szczeblu gminnym i powiatowym – właściciele okolicznych terenów roszczą sobie prawo do części tego terenu i utrudniają zwiedzanie zabytku.

- Droga prowadząca do mostu nie jest drogą publiczną i przebiega po prywatnych gruntach – poinformował w październiku starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Zarząd powiatu ani wójt gminy Łososina Dolna nie są właściwi do decydowania w zakresie prac realizowanych na tej drodze, a ponadto starosta nie jest organem zwierzchnim wójta gminy.

Radnemu nie pozostało więc nic innego, jak zwrócić się z wnioskiem o interwencję w tej sprawie do wojewody i próba znalezienia rozwiązania na szczeblu wojewódzkim.

- Obserwując Pana poczynania na stanowisku wojewody małopolskiego, pełne zaangażowania i profesjonalizmu, wierzę, że znajdzie Pan sposób na tę trudną sprawę – napisał we wniosku do wojewody Łukasza Kmity radny.

Jakie będzie jego stanowisko? Z niecierpliwością czekamy na odpowiedź. ([email protected], fot. archiwum Sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu