Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 20 stycznia. Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana
19/11/2020 - 17:15

Komitet z Piwnicznej rozlicza się ze zrzutek na walkę z tirami w Dolinie Popradu

Na co idą pieniądze, które zbierane były są za pośrednictwem portalu zrzutka.pl przez komitet, który za cel postawił sobie zablokowanie tranzytu tirów w Dolinie Popradu? W przyszłym tygodniu będzie opublikowany szczegółowy raport a my już dziś przedstawiamy pierwsze szczegóły.

Komitet z Piwnicznej rozlicza się ze zrzutek na walkę z tirami w Dolinie Popradu

Zobacz też: Protestowali na rondzie w Starym Sączu. Nie chcą u siebie tirów [WIDEO]

Choć społeczność Doliny Popradu niemal jednogłośnie mówi „nie” uruchomieniu ciężarowego przejścia granicznego Piwniczna - Mniszek a tym samym wpuszczeniu tu ruchu tranzytowego tirów, to piwniczanie bardzo sceptycznie zapatrują się na zbiórki pieniędzy, które są przy tej okazji prowadzone. Trudno się im dziwić – do dziś nikt nie potrafi odpowiedzieć, ile zebrał  na budowę pomnika Społeczny Komitet Upamiętnienia Danuty Szaflarskiej i co się z tymi pieniędzmi stało. Pomnika nadal nie ma, a darczyńcy nawet nie ukrywają niesmaku. Pisaliśmy o tym w publikacji  Gdzie są pieniądze na pomnik Danuty Szaflarskiej w Piwnicznej-Zdroju?

Teraz sprawa wygląda zupełnie inaczej. Przy pierwszej zrzutce ogłoszonej przez Komitet Społeczny Gminy Piwniczna umieszczono wpis: - Celem zrzutki jest zebranie pieniędzy na ratowanie Piwnicznej Zdrój przed najazdem Tirów na przejście graniczne Mniszek. Jako Komitet Społeczny Gminy Piwniczna-Zdrój nie dysponujemy żadnymi środkami finansowymi. Pieniążki są potrzebne na radców prawnych, adwokatów, materiały reklamowe i wszystko co będzie potrzebne do walki z tą pseudo obwodnicą.

Prowadzący zbiórkę zadeklarowali również, że część pieniędzy zostanie przeznaczona na przygotowanie spotu, który pokaże jak będzie wyglądało życie mieszkańców Piwnicznej-Zdroju po uruchomieniu owego tranzytu. Idea była bardzo szczytna a założeniem akcji było zebranie aż 10 tysięcy złotych. Temat ucichł, ta zbiórka wygasła a potem pojawiła się informacja o kolejnej. Ci co już wpłacili pieniądze, albo zastanawiają się nad tym krokiem, twardo oczekują rozliczenia.

Zobacz też: 4 tysiące osób przeciw obwodnicy w Piwnicznej-Zdroju. Trwa zrzutka na protest

- Zbiórki były dwie i zebraliśmy w sumie 3 tysiące 816 złotych. Część pieniędzy wydaliśmy na transparenty, ulotki, założenie strony internetowej, oklejenie samochodu, który był używany podczas protestów. Mamy wszystkie rachunki i już w przyszłym tygodniu opublikujemy szczegółowy raport. Chcemy, że wszyscy, którzy wpłacili pieniądze, a są to osoby z całej Europy, wiedzieli, na co zostały one przeznaczone – uspokaja Przemysław Mróz przewodniczący Komitetu, który jakiś czas temu zastąpił na tym stanowisku Marię Kulig, szefową zarządu osiedla Miasto. 

Zapewnienie przejrzystości i transparentności akcji to jeden z powodów, dla których członkowie komitetu podjęli decyzję o przekształceniu go w Stowarzyszenie Dolina Popradu. Trwają właśnie prace nad statutem i już w przyszłym tygodniu zarząd komitetu chce złożyć stosowne dokumenty, by zarejestrować to nowe ciało w sądzie. Wtedy wszystkie informacje związane z finansową stroną przedsięwzięcia, akcji będą dostępne publicznie niejako z automatu.  (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu