Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
01/05/2018 - 20:55

Konfederaci Barscy bronili się na górze Jawor w Muszynce

Przy pięknej, słonecznej pogodzie Konfederaci Barscy bronili swoich okopów w Muszynce. A wszystko w ramach Majówki Konfederackiej, zorganizowanej w 250 rocznicę zawiązania Konfederacji w Barze na Podolu (1768 – 1772).

Konfederacja Barska ( 1768 – 1772) była zbrojnym związkiem szlachty, zawiązanym w miejscowości Bar na Podolu, 29 lutego 1768 roku. Na celu miała obronę wiary katolickiej i niepodległości Rzeczpospolitej, zniesienie ustaw narzuconych przez Rosję.  Skierowany był przeciw  Imperium Carskiemu,  królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu oraz wojskom rosyjskim.

Na górze Jawor (808 m) w Muszynce do dziś  zachowały się bardzo dobrze okopy "Obozu Koronnego”. Okopy konfederackie są ziemnymi umocnieniami, o kształcie nieregularnego trójkąta (w kierunku drogi Muszynka – Przełęcz Tylicka), na które pierwotnie składał się wał ochronny, głęboki rów, a przed nim także stok.

Do dzisiaj najlepiej zachował się rów, pozostałe elementy są tylko fragmentaryczne.

Uczestnicy uroczystości pamiętali o 250. rocznicy zawiązania Konfederacji Barskiej.  Zebrali się  przy cerkwi św. Jana Ewangelisty w Muszynce, a następnie przemaszerowali do obozu konfederatów na górze Jawor. Spotkanie odbyło się przy pamiątkowym obelisku. Następnie proboszcz parafii w Tyliczu, ks. Piotr Fiksak odprawił mszę świętą, po czym rozpoczęła się Majówka połączona z  inscenizacją zejścia z okopów Konfederatów Barskich.

Na zakończenie, odbyło się spotkanie towarzyskie przy grillu i ognisku połączone z okolicznościowym programem artystycznym. Nie zabrakło prelekcji historycznej na temat „Konfederacji Barskiej”,  a także  występów dzieci z oddziału szkolno – przedszkolnego w Muszynce oraz  młodzieży, która  przygotowała przedstawienie.

Organizatorem Majówki Konfederackiej było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Muszynka.

(MaK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu