Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 20 października. Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
10/11/2020 - 18:15

Koniec nadziei na kolejne miejsca parkingowe w Starym Sączu? Wcale nie

W gminie Stary Sącz trwa wielka ofensywa parkingowa. Nowe miejsca parkingowe powstają właśnie w Przysietnicy, Gołkowicach i Barcicach. Tyle, że w samym Starym Sączu nadal mieszkańcy nadal wskazują na wielki deficyt w tym zakresie. Przykładem jest okolica ulicy Powstańców Chochołowskich.

Koniec nadziei na kolejne miejsca parkingowe w Starym Sączu? Wcale nie

W samych Gołkowicach niedaleko szkoły przybędzie ok. 50 miejsc dla aut, z których korzystać będą nie tylko rodzice uczniów, nauczyciele, ale również wierni z pobliskiego kościoła. Analogiczna sytuacja jest w Barcicach, gdzie parking powstaje w ramach rozbudowy drogi powiatowej Barcice – Wola Krogulecka. Przysietnica też ma powody do radości – i w tym sołectwie – w ramach modernizacji drogi – gmina wygospodarowuje kilka miejsc dla kierowców.

Jakiś czas temu w Starym Sączu z kolei oddano do użytku wielki parking na terenie Park&Ride. Wydawać by się zatem mogło, że i potrzeby stolicy gminy zostały zaspokojone w tym zakresie. Nic bardziej mylnego. Dowód? Apel o wygospodarowanie kilku kolejnych miejsc na parkingu przy ul. Powstańców Chochołowskich.

W imieniu mieszkańców interweniowała w tej sprawie radna Magdalena Sznajder. Radna w pierwszej kolejności zawnioskowała o poszerzenie chodników na odcinku od ulicy Piłsudskiego do placu im. Teresy Platy Nowińskiej.

Zobacz też: Stary Sącz: burmistrz nie chce dobijać biznesu. Podwyżki podatku nie będzie

- Chodnik znajdujący się przy parkingu jest bardzo wąski, a zaparkowane na nim samochody uniemożliwiają przejście przez ten ciąg komunikacyjny. Poszerzenie chodnika oraz jego połączenie z alejką prowadzącą przez plac na Osiedle Słoneczne zdecydowanie zwiększy komfort użytkowania i znacząco podniesie walory estetyczne tej części miasta. Działanie to dodatkowo zwiększy poziom bezpieczeństwa na drodze ponieważ piesi nie będą musieli przechodzić przez ruchliwą ulicę, zaraz przy zakręcie – argumentowała radna.

Sznajder – z tych samych powodów – poprosiła też o powiększenie tutejszego parkingu. Auta parkowane systematycznie na chodnikach blokują przejazd i utrudniają nie tylko przejście, ale i przejazd innym samochodom.

Odpowiedź zastępcy burmistrza Kazimierza Gizickiego jest tylko częściowo optymistyczna. Teren wskazany przez radną w planie zagospodarowania przestrzennego widnieje jako teren zielony i nie ma możliwości modyfikacji istniejących ciągów komunikacyjnych a nowe budować można tylko wzdłuż potoku Moszczeniczanka.

- Brak jest możliwości wykonania poszerzenia istniejącej opaski przy parkingu oraz zwiększenia miejsc parkingowych. Ciąg komunikacji pieszej zlokalizowany jest po przeciwnej stronie drogi. Przeanalizowana zostanie możliwość wykonania przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu z ulicą Krakowską – tłumaczy samorządowiec i zastrzega jednocześnie:

- Uzależnione jest to od warunków widoczności oraz zachowania odpowiedniej odległości przejścia dla pieszych w obrębie skrzyżowania zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zobacz też: Stary Sącz: dla tej szkoły wybudują parking na prawie 50 aut!

Na pocieszenie Gizicki przypomniał, że kierowcy mogą korzystać przecież z pobliskiego parkingu, który znajduje się za budynkiem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych przy ul. im. Ks. Prof. Józefa Tischnera.

Jak to wygląda na dziś? – Temat pasów, przejścia dla pieszych jest nadal procedowany. To nie jest takie proste, bo wymaga to zmiany organizacji ruchu, uzgodnieniem z właścicielami drogi, z policją a potem musi to zatwierdzić odpowiedni wydział w starostwie powiatowym – tłumaczy Gizicki.

Jeśli chodzi o parkingi, to sprawa wcale nie wygląda tak czarno jak to wskazują mieszkańcy Starego Sącza. – Koło szkoły jest 90 miejsc parkingowych, koło kościoła świętej Elżbiety wybudowaliśmy w tym roku kolejne 30, wykupiliśmy też na ten cel teren koło ośrodka zdrowia, który docelowo zostanie na pewno przebudowany, ale już dziś można z niego korzystać i tu parkować, bo grunt jest utwardzony kruszywem – zaznacza samorządowiec. (e.stachura@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu