Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
09/02/2018 - 08:10

Koniec ze zmianą czasu? Posłowie PSL chyba dopną swego

Czy nie trzeba już będzie przestawiać zegarków? Parlament Europejski chce skończyć z letnią i zimową zmianą czasu. Europosłowie przegłosowali właśnie rezolucję w tej sprawie - wzywają Komisję Europejską do przeanalizowania europejskich przepisów. Podział na czas letni i zimowy chce w Polsce zlikwidować Polskie Stronnictwo Ludowe. Ugrupowanie złożyło w tej sprawie projekt uchwały a sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych poparła go jednogłośnie.

To zbędny anachronizm,  oszczędność energii jest niezauważalna, a dla ludzi to niepotrzebny stres, tak o konieczności przestawiania dwa razy w ciągu roku zegarków mówiła Heidi Hautala, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, członkini inicjatywy „Stop zmianie czasu”, której wypowiedź  przytacza gazeta.pl

czytaj też Nie może wyjść za mąż przez... rozkład jazdy autobusów

- Doskonale wiemy, że ludzki organizm ma swój wewnętrzny „zegar”. Umyślne zakłócanie go dwa razy w roku można uznać za działanie szkodliwe dla zdrowia - mówiła w Strasburgu.

Członkowie inicjatywy „Stop zmianie czasu” powołują się na badania, z których wynika że w tygodniu po zmianie czasu rośnie liczba wypadków samochodowych, uczniowie mają gorsze oceny w szkołach a pracownicy są mniej wydajni. Europosłowie wezwali Komisję Europejską do przeprowadzenia  analizy dyrektywy w sprawie zmiany czasu.Rezolucję przyjęto 384 głosami za, przy 153 głosach przeciw i 12 wstrzymujących się. 

Za końcem przestawiania zegarków są też  Francjia, Niemcy, Dania, Finlandia, Czechachy i  Polska.

Czytaj też Koniec ze zmianą czasu. Sejmowa komisja poparła projekt PSL. Czy w Brukseli nam na to pozwolą?

Przypomnijmy, że Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło w tej sprawie projekt uchwały. Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych poparła go jednogłośnie. Jednak prace te zostały wstrzymane ze względu na kwestie proceduralne na poziomie europejskim.

W Polsce czas letni po raz pierwszy wprowadzono w dwudziestoleciu międzywojennym. Obecnie zmianę czasu na terenie całej wspólnoty europejskiej reguluje unijna dyrektywa, która weszła w życie w 2001 roku.Zegarki przestawiamy dwa razy w roku: w ostatni weekend marca i października.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. JmDziękujemy za przesłanie błędu