Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 stycznia. Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
13/10/2017 - 13:25

Koniec ze zmianą czasu. Sejmowa komisja poparła projekt PSL. Czy w Brukseli nam na to pozwolą?

Czy nie trzeba już będzie przestawiać zegarków? Podział na czas letni i zimowy chce zlikwidować Polskie Stronnictwo Ludowe. Ugrupowanie złożyło w tej sprawie projekt uchwały. Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych poparła go jednogłośnie.

To było na razie pierwsze czytanie i jeden z niewielu projektów uchwał, który spotkał się z poparciem posłów. Tym razem politycznych kłótni nie było. Potrzebę skończenia ze zmianą czasu PSL uzasadnia względami ekonomicznymi, zdrowotnymi i społecznymi. Czas letni miałby obowiązywać przez cały rok od 1 października 2018 roku.

Rząd ma przygotować w tej sprawie stanowisko, ale nie wiadomo jeszcze, czy wprowadzenie w Polsce jednorodnego czasu będzie możliwe.  Unijna dyrektywa, która określa czas letni we wszystkich państwach Wspólnoty, wyklucza możliwość wyłamania się jednego z krajów.

W 2014 roku Komisja Europejska zleciła analizę, z której wynika, że zharmonizowany czas we wszystkich krajach wspólnoty jest niezbędny ze względu na wspólny rynek. - Gdyby któryś z krajów zdecydował się nie zmieniać czasu z letniego na zimowy i odwrotnie - spowodowałoby to niedogodności i zakłócenia dla obywateli i przedsiębiorstw - czytamy w dokumencie.

Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie, w tym prawie we wszystkich państwach w Europie, na stałe do polskiego kalendarza został  wprowadzony w 1977 roku.

(ami) fot. A.M. Parlament EuropejskiDziękujemy za przesłanie błędu