Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
10/09/2021 - 20:05

Konkurs o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora: kapituła wydała werdykt

Kapituła IX Konkursu Literackiego o Nagrodę im. ks. Prof. Bolesława Kumora wyłoniła dzisiaj tegorocznych laureatów. Zwycięzców poznamy jutro (11 września) podczas uroczystej Gali rozdania nagród, która odbędzie się podczas 12. Festiwalu Biegowego na Nakle w Piwnicznej Zdroju.

Konkurs jest organizowany przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” przy wsparciu portalu oraz miesięcznika „Sądeczanin”. Głównym jego celem jest przypomnienie sylwetki i dorobku naukowego patrona - ks. prof. Bolesława Kumora, jednego z najwybitniejszych historyków kościoła i regionalisty naszych czasów oraz promocja sądeckich autorów i ludzi piszących o Sądecczyźnie oraz książek o Nowym Sączu i regionie.

Kapituła zebrała się dzisiaj po południu w siedzibie Fundacji Sądeckiej przy ul. Barbackiego w Nowym Sączu. W tym roku obradowała po raz dziewiąty.

Oto tegoroczny skład kapituły: Jerzy Bochyński, prezes Fundacji Sądeckiej, Jan Dziedzina, wójt gminy Łącko, Bolesław Faron, historyk literatury, znawca twórczości Władysława Orkana, krytyk, publicysta i były minister oświaty, Witold Kaliński, prezes Towarzystwa Literackiego im. C. Norwida w Nowym Sączu, Tomasz Kowalski, redaktor naczelny portalu Sądeczanin i miesięcznika Sądeczanin, ks. Krzysztof Prokop, proboszcz parafii w Niskowej, Leszek Skowron, wójt gminy Korzenna, Elwira Smoleń, przedstawiciel rodziny patrona nagrody – ks. prof. B. Kumora, Marek Rylewicz, dyrektor Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego w Nowym Sączu, Antoni Kroh, laureat Konkursu o Nagrodę im ks. prof. Bolesława Kumora, Mariola Berdychowska, pomysłodawczyni Konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora i przewodnicząca konkursowej kapituły.

Przypomnijmy, że do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 34. publikacje w kategorii "Książka o Sądecczyźnie" i 12. autorów w kategorii "Sądecki Autor". Pod głosowanie poddano 12 autorów i 26 tytułów książek w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Wśród publikacji zgłoszonych do nagrody były m.in. tomiki poezji, proza, proza popularno-naukowa. Wśród przedstawionych do nagrody autorów pojawiły się między innymi znane sądeckie pióra, ludzie posiadający w dorobku już niejedną książkę.  

Członkowie kapituły, która dzisiaj zebrała się w siedzibie Fundacji Sądeckiej, aby wyłonić dwóch laureatów konkursu, najpierw omówiła sylwetki dwunastu osób, zgłoszonych w kategorii „Sądecki Autor” i poddanych pod głosowanie.

Zwycięzca w kategorii „Sądecki Autor” został wyłoniony w tajnym głosowaniu. Nazwisko osoby, która zwyciężyła w tej kategorii poznamy jutro, podczas tegorocznej uroczystej gali konkursu.

Potem członkowie kapituły przeszli do następnej kategorii „Książka o Sądecczyźnie”. Omówili 34 publikacje książkowe wydane w 2020 roku, dopuszczone w tym roku do głosowania. Był to także czas na dyskusję. I w tej kategorii zwycięzca został wybrany w tajnym głosowaniu

Jaka to książka? Poznamy ją jutro podczas uroczystej gali.

Warto zaznaczyć, że kapituła konkursu wzięła oczywiście pod uwagę głosy oddane przez Czytelników portalu. Oni również mieli możliwość wyboru swojego autora i publikacji książkowej.

„Sądecki Autor” oraz „Książka o Sądecczyźnie”, które według naszych Czytelników zdobyły największą liczbę głosów, otrzymają nagrodę specjalną od redaktora naczelnego portalu Sądeczanin.info oraz miesięcznika „Sądeczanin”. To także zostanie ogłoszone podczas uroczystej gali.

Laureaci Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora w obu kategoriach, oprócz pamiątkowej statuetki otrzymają nagrody pieniężne.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. TK.Dziękujemy za przesłanie błędu