Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
02/12/2019 - 10:40

Kontrole pieców od świtu do wieczora! Starosądeckich urzędników wspiera policja

Gmina Stary Sącz to kolejny samorząd po Podegrodziu, na terenie którego urzędnicy przeprowadzają kontrolę pieców w asyście policjantów. Ekipa kontrolująca działa od 6. rano aż do 22.

Zobacz też: Nowy Sącz: to obrzydlistwo trafia wprost do naszych płuc. Masakra

We wspomnianym Podegrodziu miejsca, w których sprawdzane są paleniska wybierane są co miesiąc w losowaniu obejmującym wszystkie sołectwa. A że gmina dokłada się do dodatkowych patroli policyjnych na swoim terenie, to właśnie mundurowy towarzyszy urzędnikom we wszystkich działaniach kontrolnych. Jak na razie powodów do nakładania kar za spalanie śmieci czy odpadów nie było, ale jak podkreśla wójt gminy Podegrodzie w całej akcji bardziej chodzi o edukację niż o wyciąganie konsekwencji. Gdy w gminie rozeszło się, że w akcji uczestniczy policjant, nie ma już mowy o tym, by ktoś odmówił poddaniu swojego pieca kontroli.

Teraz w ślady Podegrodzia idzie Stary Sącz. I tu radni przyznają policji dodatkowe pieniądze na organizację patroli pieszych więc i tu angażowanie policjanta do kontroli palenisk nie pociąga dodatkowych kosztów.

Zobacz też: Rytro i Podegrodzie: dla śmieciarzy i palaczy śmieci nie będzie litości!

Jak informuje zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki kontrolowane są te miejsca, które wskazują sami mieszkańcy, czyli te, co do których jest podejrzenie, że ktoś spala w nich odpady i śmieci.

- W czasie kontroli pracownik ma prawo wstępu na teren nieruchomości prywatnych w godzinach od 6 do 22, może wykonać niezbędne czynności kontrolne, w tym pobrać próbki z paleniska. Pobrana próbka popiołu zostaje przekazana do laboratorium celem wykonania analizy chemicznej – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Jeśli okaże się, że kontrolowany nielegalnie spalał odpady lub naruszył zapisy uchwały antysmogowej gmina od razu kieruje wniosek na policję lub do sądu o ukaranie. Kolejna ważna informacja – mandat nakładany przez policję w podobnych sytuacjach wynosi 500 zł natomiast grzywna zasądzona przez sąd jest dziesięć razy wyższa, bo wynosi aż 5 tysięcy zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info, UM w SSDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)