Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
24/04/2013 - 07:00

Kontrole w szkołach wstrzymane przez egzaminy

Egzaminy gimnazjalne i zbliżające się matury pokrzyżowały plany 100 kontroli planowanych przez kuratorium oświaty w małopolskich szkołach w związku z zarzutem nadużyć, których mogli dopuścić się wydawcy podręczników i dyrektorzy szkół. Dopiero pod koniec roku szkolnego będzie wiadomo, czy i gdzie były nieprawidłowości.
O sprawie pisaliśmy tu: Fundacja z Nowego Sącza oskarża: Podręczniki w zamian za prezenty oraz tu: 100 kontroli w szkołach w sprawie zakupu podręczników i tu: Sprawa podręczników do wyjaśnienia przez sejmową komisję

- Wyników kontroli jeszcze nie ma, choć w pojedynczych przypadkach już się rozpoczęły – informuje Wincenty Janowiak, dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego i Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Krakowie. – Musieliśmy jednak rozłożyć w czasie, bo obecnie trwają egzaminy gimnazjalne, po nich zaś będą maturalne – zaznacza dodając, że w pojedynczych przypadkach udało się przeprowadzić inspekcje. Jednak ich wyniki na razie niewiele mówią, potrzeba zebrać więcej danych, by stwierdzić, czy uchybienia były. Tymczasem szkoły skupiły się w tej chwili na przeprowadzaniu egzaminów gimnazjalnych. Kontrolerzy z kuratorium muszą więc uzbroić się w cierpliwość i odczekać, nim minie gorączka testów, egzaminów i matur.
- W okolicach zakończenia roku szkolnego otrzymamy już pełen raport, będziemy wówczas po wszystkich 100 kontrolach – informuje Janowiak.
Zakończenie roku szkolnego 2012/2013 planowane jest na 28 czerwca. Wtedy okaże się, czy w małopolskich szkołach były przypadki układania się dyrektorów placówek z wydawnictwami.

Zygmunt Gołąb
Dziękujemy za przesłanie błędu